سازمان امنیت و همکاری اروپا خواستار آزادی معترضان بلاروس شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/04/19 سیاسی.بلاروس.سازمان امنیت و همکاری ارو.آزادی معترضان تهران - سازمان امنیت و همکاری اروپا به عنوان یک نهاد امنیتی در این قاره، روز یکشنبه خواستار آزادی بیش از 400 معترض زندانی بلاروس شد که در جریان اعترضات اخیر بازداشت شده اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بلگراد، سازمان امنیت و همکاری اروپا که بلاروس نیز عضو آن است، در نشست خود خواستار دست یافتن به راه حل ویژه ای برای آزادی همه زندانی های بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر شد و آنها را زندانیان سیاسی نامید.
بر اساس این گزارش در آخرین روز از نشست سالانه، کشورهای عضو این سازمان همچنین بر لزوم انجام بررسی های بین المللی و مستقل در خصوص ادعاهای تعدادی از بازداشت شدگان در مورد شکنجه زندانیان توسط ماموران دولتی تاکید کردند.
گفته می شود که عده ای از معترضان زندانی فراری از بلاروس، این ادعاها را مطرح کرده اند.
در آخرین اعتراضات علیه رژیم الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری بلاروس، که چهارشنبه (15 تیرماه ) گذشته برگزار شد، دست کم 400 نفر بازداشت شده اند.
در این تظاهرات همانند دیگر اعتراضات، معترضان شعاری نداده و پارچه نوشته ای حمل نمی کردند، بلکه در سکوت و با زدن دست اعتراض خود را نشان دادند.
بر اساس اطلاعات سازمان های نظارتی رسانه ای، حدود 25 روزنامه نگار نیز در جریان این اعتراضات بازداشت شده اند.
سازمان امنیت و همکاری اروپا از بلاروس خواسته است تا برای آزادی مطبوعات و حل مشکلات مربوط به تعطیلی مطبوعات آزاد در این کشور با نمایندگان این سازمان همکاری کنند.
مقامات این سازمان همچنین گفته اند که سرکوبی سازمان های مردم نهاد نیز به منزله تهدیدی برای آزادی به شمار می آید.
در همین حال، بلاروس دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا را در مینسک بسته است و از فعالیت کمیته حقیقت یاب این سازمان نیز جلوگیری به عمل آورده است.
ویکتور گومینیسکی، نماینده بلاروس در این سازمان نیز روز گذشته (شنبه ) با رد قطعنامه سازمان امنیت و همکاری اروپا آن را مغرضانه و مخرب دانست.
نشست سالانه این سازمان در بلگراد برگزار می شود.
صویر**9157** 1506 شماره 160 ساعت 17:58 تمام

سرخط اخبار جهان