۱۵ تیر ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7919207
۰ نفر
در پی سقوط یک فروند جت جنگنده اف -15 ژاپن تمامی هواپیماهای اف - 15 خود را زمینگیر کرد ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/04/15 سیاسی.ژاپن.جت جنگنده اف - 15.توکیو تهران - مقامهای ژاپن روز چهارشنبه اعلام کردند: تمامی هواپیماهای ناوگان جنگنده های اف 15 این کشور در پی سقوط یک فروند از این جت ها در دریای شرق چین، زمینگیر شدند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از توکیو ، وزارت دفاع ژاپن دستور ماندن این هواپیماها را بر روی زمین تا تحقیقات درباره علت سقوط هوایپما ی اف 15 در روز سه شنبه صادر کرد.
براساس بیانیه وزارت دفاع ژاپن، خلبان این هواپیمای اف - 15 که از پایگاهی در جزیره اوکیناوا به پرواز درآمده بود و در جریان ماموریت اموزشی عادی سقوط کرد، هنوز پیدا نشده است و حدود 6 فروند کشتی نیروی دریایی برای یافتن وی بسیج شده اند.
بقایا و لاشه دم این هواپیما در اقیانوس یافته شده است اما هنوز معلوم نیست که خلبان موفق به بیرون پریدن از هواپیما شده است یا نه ؟ ژاپن که با داشتن 202 فروند هواپیمای جنگنده اف - 15 عمده ترین کشور خارجی استفاده کننده از این جت ساخت آمریکااست، اکنون در پی هواپیمای مدرنتری برای نوسازی ناوگان فرسوده خود است.
گرچه از اوایل دهه 1970 که این هواپیماها به خدمت گرفته شده اند کارآیی آنها بارها ارتقا داده شده و در آنها تغییراتی ایجاد شده است، اما تعمیر و نگهداری انها پرهزینه است.
ارتش آمریکا که به شدت به این هواپیماها وابسته است قصد دارد جنگنده های اف - 15 خود را با هواپیماهای اف - 35 و اف - 22 جایگزین کند.
نسخه ژاپنی اف - 15 که ابتدا به وسیله شرکت مک دانل داگلاس و سپس بوئینگ ساخته می شد، در ژاپن به وسیله شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی ساخته می شود.
صویر1392**1486** شماره 114 ساعت 14:48 تمام