۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7907494
۰ نفر
دولت پاکستان کشته شدن بن لادن را تایید کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/02/12 سیاسی.پاکستان.آمریکا.اسامه بن لادن اسلام آباد- وزارت خارجه پاکستان امروز ( دوشنبه ) در بیانیه ای کشته شدن اسامه بن لادن سرکرده گروه تروریستی القاعده را تایید کرد.
به گزارش ایرنا،در این بیانیه تاکید شده است که عملیات علیه بن لادن توسط نیروهای آمریکایی و در خاک پاکستان انجام شده است.
وزارت خارجه در این بیانیه آورده است:اوایل امروز باراک اوباما در تماسی تلفنی، این عملیات موفق را که به کشته شدن بن لادن منجر شد را به آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان اطلاع داد.
دولت پاکستان در بیانیه خود،ضمن تاکید بر اینکه مرگ بن لادن،نشان دهنده تلاش جامعه بین المللی - که شامل پاکستان هم می شود - برای مبارزه و از بین بردن تروریسم است،افزوده است:حملات تروریستی القاعده به کشته شدن هزاران زن، مرد و کودک منجر شده بود و حدود سی هزار شهروند پاکستانی در حملات سال های گذشته کشته شدند.
این بیانیه تصریح کرده است:بیش از پنج هزار نیروی نظامی و امنیتی پاکستان در مبارزه با القاعده و دیگرگروه های تروریستی نیز کشته شده اند.
بیانیه وزارت خارجه پاکستان با بیان اینکه این کشور نقش موثری در مبارزه با تروریسم داشته،تاکید کرده است:ما همکاری اطلاعاتی بسیار موثری را با سازمان های اطلاعاتی سایر کشورها داشتیم و به حمایت از اقدام های بین المللی علیه تروریسم نیز ادامه خواهیم داد، این سیاست پاکستان است که اجازه ندهد خاکش مورد استفاده تروریستی علیه سایر کشورها قرار بگیرد.
یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان نیز امروز ،مرگ بن لادن را پیروزی بزرگخواند.
همچنین درپی کشته شدن بن لادن،آصف علی زرداری ریییس جمهوری ، گیلانی و ژنرال شجاع احمد پاشا رییس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان ( آی.اس . آی ) نشستی اضطراری را در اسلام آباد بر گزار کردند.
خبر کشته شدن اسامه بن لادن سرکرده گروه تروریستی القاعده که از سوی رییس جمهوری آمریکا اعلام شده ،در رسانه های پاکستانی بازتاب گسترده ای داشته است.
شبکه های خبری پی.تی.وی،جیو، دنیا، داون، نوای وقت ،سماء ،اکسپرس و همچنین پایگاه های خبری نیوز، آج، ای.پی.پیو ...، خبر کشته شدن بن لادن را - که بطور عمده توسط منابع خبری آمریکایی منتشر شده است- را در صدر اخبار خود قرار داده اند.
رسانه های پاکستانی بعد از اعلام کشته شدن بن لادن،اعلام کرده اند که تدابیر امنیتی در اطراف همه مراکز و سازمان های دیپلماتیک آمریکا در شهرهای پاکستان به ویژه ایالت خیبر پختونخوا تشدید شده است.
جیو به نقل ازمنابع خبری آمریکایی نوشته است که باراک اوباما گفته که رییس جمهوری پاکستان از کشته شدن بن لادن ابراز خرسندی کرده است.
همچنین تلویزیون دولتی پاکستان امروز تصاویری از جسد متلاشی شده اسامه بن لادن را پخش کرد.
شبکه خبری دنیا نیز به نقل از منابع آگاه اعلام کرده است که دو زن و شش فرزند اسامه بن لادن،به همراه چهار تن از دوستان نزدیک وی،طی عملیاتی بازداشت شده اند.
به گفته این منبع،یکی از پسران بن لادن در این عملیات کشته شده است.
- تکذیب کشته شدن بن لادن درحالی که بسیاری از رسانه های خبری جهان، کشته شدن بن لادن را به بطورگسترده منعکس کرده اند،طالبان پاکستان امروز کشته شدن سرکرده گروه تروریستی القاعده را رد کرده است.
یکی از سخنگویان طالبان پاکستان در تماس تلفنی با شبکه خبری جیو،تاکید کرده که بن لادن زنده است و ادعای رییس جمهوری آمریکا در این خصوص نیز کذب محض است.
باراک اوباما پیشتر اعلام کرده بود که اسامه بن لادن توسط نیروهای عملیات ویژه آمریکا در نزدیکی پایتخت پاکستان و با حمایت نیروهای اطلاعاتی این کشور کشته شده است.
بر اساس گزارش های منتشره، نیروهای اطلاعاتی آمریکا و پاکستان طی عملیات مشترک در شهرک اقبال تاون منطقه ایبت آباد ( ایالت خیبر پختونخوا )، به محل سکونت بن لادن حمله کرده و وی را به قتل رسانده اند.
در این عملیات، همچنین سه تن دیگر از جمله یک زن کشته شده اما تاکنون جزییات دیگری از این عملیات و هویت این سه تن اعلام نشده است.
در این گزارش ها به زمان این عملیات، هیچگونه اشاره نشده است.
از سوی دیگر بعد از اعلام کشته شدن بن لادن توسط رییس جمهوری آمریکا،یکی از مسوولان اطلاعاتی پاکستان در گفت گو با شبکه خبری داون،کشته شدن بن لادن را تایید و گفته است که عملیات اخیر از نظر اطلاعاتی بسیار حساس و مهم بود.
آساق 235** شماره 123 ساعت 15:42 تمام