۲۳ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7903760
۰ نفر
سهمیه احزاب لبنانی در کابینه لبنان مشخص شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/23 سیاسی.خ.خ بیروت - روند تشکیل دولت جدید لبنان وارد مرحله حساسی شده و در حال حاضر بعد از حل شدن مساله مشخص کردن تعداد وزرا و سهم هر یک از گروه های سیاسی ، این روند وارد مرحله مشخص کردن اسامی وزرا شده است.
به گزارش ایرنا از بیروت، بعد از گذشت بیش از دو ماه از سقوط دولت سعد حریری، مشورت های نجیب میقاتی نخست وزیر جدید لبنان برای تشکیل دولت جدید بعد از پشت سر گذاشتن موانع بسیار اکنون در شرف تکمیل است.
طی 24 ساعت گذشته دیدارهای مهمی به دور از رسانه های خبری برای ادامه بحث در خصوص جزئیات امور باقی مانده صورت گرفته تا بنابرآخرین گمانه زنی های رسانه ای، این رایزنی ها، هفته جاری را هفته پایانی تلاش برای اعلام تشکیل دولت جدید قرار دهد.
تا کنون 10 وزیر برای فراکسیون مسیحی تغییر و اصلاح ( 6 وزیر برای حزب آزاد ملی،2 وزیر برای جریان المرده و 2 وزیر برای حزب طاشناق )،11 وزیر برای نمایندگان میانه رو(یعنی میشل سلیمان رییس جمهور 2 وزیر، نجیب میقاتی نخست وزیر جدید 4 وزیر اهل سنت و یک وزیر مسیحی، ولید جنبلاط رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه دروزی 2 وزیر دروزی و 1 وزیر اهل سنت و نقولا فتوش ) و 8 وزیر نیز برای جنبش امل ( شامل 3 وزیر از همین جنبش، دو وزیر از حزب الله، یک وزیر شیعه از حزب قومی- اجتماعی سوری و یک وزیر منوط به توافق با میقاتی از اهل سنت و همچنین شخص طلال ارسلان رییس حزب دموکراتیک دروزی لبنان .
وزیر کشور هنوز مشخص نشده است و باید با توافق میشل سلیمان، نجیب میقاتی و میشل عون رییس حزب آزاد ملی تعیین شود.
روزنامه لبنانی الاخبار به نقل از منابع نزدیک به عون و با تاکید بر این امر نوشت: میشل عون مخالف سهم سلیمان، میقاتی و جنبلاط از 11 وزیر است.
روزنامه لبنانیالبناء نیز به نقل از محافل نزدیک به حزب آزاد ملی نوشت: میقاتی از احزاب مختلف اسامی وزرا و مناصب آنها را خواسته و عون برای اولین بار به صورت کتبی تعداد وزرا و مناصب آنها را به وی ارائه داده است این روزنامه لبنانی افزود: میقاتی موافقت نهایی خود را با درخواست کتبی عون اعلام نکرده ولی تا جایی که ممکن است با عون همراهی خواهد کرد چرا که وی در تشکیل دولت خود جدی است.
روزنامه الحیات نیز به نقل از منابع آگاه در این خصوص نوشت: حسین خلیل معاون سیاسی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان با عون دیدار کرد و در پایان گفت وگو در خصوص تعداد وزرای دولت جدید، عون با 10 وزیر از سهم خود و هم پیمانان خود موافقت کرد با این شرط که تعیین وزرای کشور، دادگستری، وزارت نیرو و مخابرات در اختیار وی باشد که در پایان دو طرف بر ادامه گفت وگوها تا حصول توافق کامل برای تشکیل دولت تاکید کردند.
سیدحسن نصرالله در آخرین موضع گیری خود درخصوص تشکیل دولت جدید لبنان گفت : طبیعی که تشکیل دولت به زمان نیاز دارد ولی ما در مقام تشکیل دولت نیستیم بلکه تلاش می کنیم مثل سایرین به این روند کمک کنیم.
وی تصریح کرد: همگی می خواهند دولت هرچه سریعتر تشکیل شود وگام هایی در این زمینه برداشته شود ولی به رغم پیشرفت های حاصله، همه ما در معرض فشارهایی قرار داریم و من می دانم که چقدر بر نخست وزیر جدید برای تشکیل دولت غیر سیاسی فشار وارد می شود، درحالی که تمامی احزاب گروه هشت مارس خواهان دولت سیاسی با رنگ تکنوکرات هستند.
سیدحسن نصرالله : در مسیر تشکیل دولت جدید مشکلی به نام مشکل 'میشل عون ' وجود ندارد ولی حقی وجود دارد که برای احقاق آن باید گفت وگو شود تا ما به نتایج مطلوب در تشکیل دولت جدید و حل مشکل تقسم مناصب دولتی دست بیابیم.
خاورم 1431**1030***2021* شماره 109 ساعت 13:09 تمام

سرخط اخبار جهان