۱۷ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7902539
۰ نفر
روند تشکیل دولت جدید لبنان با مشکل تقسیم مناصب مواجه است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/17 سیاسی.خارجی.میقاتی.لبنان بیروت - به رغم تلاش های نجیب میقاتی نخست وزیر جدید برای تشکیل دولت، ولی میشل عون رییس حزب آزاد ملی از خواسته خود مبنی بر سهم خواهی 12 وزارتخانه از جمله وزارت کشور کوتاه نمی آید و همین امر عملا روند تشکیل دولت لبنان را متوقف کرده است.
به گزارش ایرنا از بیروت، میشل عون رییس حزب آزاد ملی لبنان همچنان خواهان 11 منصب وزارتی از جمله وزارت کشور است بدون آنکه منصبی را برای طلال ارسلان رییس حزب دموکراتیک دروزی لبنان در نظر بگیرد.
عون معتقد است قانون اساسی لبنان هیچ حقی را برای تعیین وزرا توسط رییس جمهور در نظر نگرفته است اما در مقابل میشل سلیمان رییس جمهور لبنان بر تعیین زیاد بارود که در دولت حریری نیز وزارت کشور را برعهده داشت، اصرار دارد.
در عین حال ایرنا کسب اطلاع کرد که برخی از اعضای 8 مارس از میقاتی خواسته اند در صورتی که توان تشکیل دولت در مدت زمان مشخصی را ندارد، از سمت خود کناره بگیرد.
مشورت ها میان حزب میشل عون به نمایندگی جبران باسیل وزیر نیروی دولت سعد حریری و نجیب میقاتی قطع شده است و در نتیجه حسین خلیل معاون سیاسی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله و علی حسن خلیل معاون سیاسی نبیه بری رییس مجلس وارد عمل شدند و روز گذشته در با میشل عون دیدار کردند.
بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده این پادرمیانی نیز نتیجه ای نداده و عون همچنان خواهان 12 منصب وزارتی از جمله منصب وزارت کشور است چرا که آن را حق طبیعی خود می داند.
نبیه بری رییس مجلس لبنان در آخرین موضع خود در خصوص تشکیل دولت جدید در گفت وگو با النهار گفت: عده ای در گروه 8 مارس معتقدند که نجیب میقاتی نخست وزیر جدید لبنان در آستانه عقب نشینی از تشکیل دولت است ولی مطمئن باشید این مرد از کوهی از صبر و استقامت برخوردار است.
وی با اشاره به روند تشکیل دولت افزود: در نهایت این دولت جدید تشکیل خواهد شد.
روزنامه اللواء نیز امروز سه شنبه به نقل از منبع آگاه و با اشاره به اینکه روند تشکیل دولت همچنان در مرحله مشورت قرار دارد، نوشت: معاون سیاسی نبیه بری شب گذشته با میقاتی در منزلش دیدار کرد و نتیجه گفت وگو با عون را به اطلاع وی رساند.
بعد از قطعی شدن عدم مشارکت گروه 14 مارس در دولت میقاتی در حال حاضر مشکل پیش روی وی خواسته های میشل عون است که میقاتی و رییس جمهور لبنان آن را نپذیرفته اند.
خاورم 1431**1030**2021* شماره 083 ساعت 11:33 تمام

سرخط اخبار جهان