۱ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7900066
۰ نفر
جشن نوروز با حضور گسترده ایرانیان در لندن برگزار شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/01 فرهنگی.انگلیس.ایران.نوروز لندن - جشن نوروز و آغاز سال 1390 خورشیدی یکشنبه شب با حضور گسترده ایرانیان مقیم انگلیس در شهر لندن برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، این جشن از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن و با حضور اقشار مختلف ایرانیان مقیم و تعدادی از میهمانان خارجی در سالن شهرداری منطقه همر اسمیت واقع در غرب لندن برگزار شد و فضایی شاد و فرحبخش را در آستانه آغاز بهار برای هموطنان ایرانی مقیم انگلیس فراهم کرد.
صفر علی اسلامیان کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن در آغاز این مراسم طی سخنانی عید نوروز و سنت های زیبا و روح نواز آن را نقطه عطف سالیانه ای توصیف کرد که با خانه تکانی و تحول همزمان خویشتن و طبیعت، نزدیکی قلب ها و پیوند بیشتر میان همه ایرانیان را رقم می زند.
وی گفت: مروری بر تاریخ معاصر ایران نشان می دهد که همواره عزت و سربلندی ایران در گرو همبستگی، یگانگی، بصیرت و حفظ هویت ایرانی-اسلامی بوده و حفاظت از حریم همبستگی و افتخار ملی، وظیفه هر ایرانی با هر نوع گرایش و در جای جای زمین و زمان بوده است.
وی اظهارداشت: آنچه امسال در تداوم سال های پیشین در مورد نوروز شاهدیم، توجه بیشتر به مولفه های ایرانی و جهانی این سنت دیرینه و روح و پیام آن برای تقویت مشارکت و همکاری نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین المللی می باشد و امسال در حالی نوروز را جشن می گیریم که جهان این میراث گرانقدر و باشکوه ایرانی را به رسمیت شناخته و آن را به عنوان میراث مشترک بشریت اعلام کرده است.
کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن افزود: کشور عزیز ما ایران همچون نگین حلقه تمدنی از پیشگامان تمدن در جهان بوده و رسالت تاریخی بزرگی در انتقال مفاهیم و پیام انسانی از طریق نوروز بر عهده داشته و دارد.
ایران عزیز، امروز به یک کشور قدرتمند و تاثیرگذار در نظام بین الملل تبدیل شده و تصمیم دارد با برداشتن گام های بلند و دسترسی به قله های رفیع علم و توسعه و مقاومت و پایداری در برابر تهدیدها و فشارها، جایگاه واقعی و بی نظیر خود را به عنوان قدرتی ممتاز در نظام بین الملل امروز تثبیت نماید.
آقای اسلامیان گفت: ما سال 1390 را در حالی آغاز می کنیم که فرزندان شایسته و خلاق ایران، با تلاش، پشتکار و ظهور خلاقیت های ایرانی، دستاوردهای بزرگی را در عرصه های علم، فناوری و توسعه به وطن عزیز خود عرضه کرده و توانسته اند رتبه و جایگاه ایران را در حوزه های علوم و فناوری همانند ادوار گذشته احیاء نمایند.
وی در پایان تاکید کرد: بنابراین در حالی که استعمارگران دیروز و زورگویان امروز، با انواع ترفندها در صدد جلوگیری از بهار و شکوفایی مجدد ایرانی قدرتمند و پیشرفته هستند، نه تنها وظیفه داریم از دستاوردهای عظیم و بزرگ ملت ایران حفاظت و حراست کنیم، بلکه تلاش های مذبوحانه ای را که برای ممانعت از ظهور مجدد ایرانی قدرتمند و پیشرفته انجام می شود، خنثی نماییم.
دکتر علی محمد حلمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز طی سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن نوروز و آغاز سال نو، به شهدای مظلوم در کشورهای عربی بویژه بحرین، یمن و لیبی ادای احترام کرد و حاضران در مراسم نیز ضمن برخاستن از جای خود برای شهدای انتفاضه مردمی در جهان عرب فاتحه خواندند.
رایزن فرهنگی کشورمان سپس با اشاره به تحولات اخیر در منطقه و جهان گفت: قرن بیستم برای جهانیان و از جمله ما ایرانیان قرن خودآگاهی و تعیین هویت بود و در سال های آغازین قرن بیست و یکم نیز ما شاهد دگرگونی در منطقه خاورمیانه و مناسبات منطقه ای و جهانی هستیم و این تحولات به سمتی پیش می رود که باردیگر کشور بزرگ و عزیز ایران محور تحولات و بنیان گذار تمدنی نو با دیگر کشورهای اسلامی در منطقه می شود.
وی تاکید کرد: عصر بیداری و بخصوص بیداری اسلامی در منطقه و جهان آغاز شده و این بیداری مدیون انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره ) و حضرت آیت الله خامنه ای و مقاومت و ایثار و از خود گذشتگی جوانان و ملت بزرگ ایران است.
دکتر حلمی در بخش دیگری از سخنان خود به مناسبت فرارسیدن سال نو گفت: نوروز زمان نو شدن سال و زمان نوزایی و تجدید حیات طبیعت و آغاز رستاخیز در تکرار نوبتی آفرینش و آغاز یک زندگی نوین دیگر است.
وی افزود: این آیین کهن و ماندگار نه تنها توسط ملت بزرگ ایران بلکه توسط بسیاری از دیگر ملت های منطقه که متاثر از فرهنگ و تمدن ایران بزرگ بوده و هستند جشن گرفته می شود و روز اول فروردین ماه در سازمان ملل به عنوان روز جهانی نوروز ثبت شده و می رود که پیام صلح و دوستی و مهرورزی ایران را جهانی کند.
در ادامه مراسم، گروه هنری بیدار چند قطعه موسیقی سنتی ایرانی را برای شرکت کنندگان در جشن بزرگ نوروز اجرا کرد که مورد توجه حاضران قرار گرفت.
اجرای سرود توسط دانش آموزان مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران در لندن و همچنین برگزاری مسابقه فرهنگی برای کودکان و نوجوانان حاضر در مراسم، از دیگر بخش های جشن نوروز امسال در انگلیس بود.
اروپام 345** شماره 063 ساعت 14:09 تمام

سرخط اخبار جهان