مشاوران نظامی غربی به پایگاه اصلی مخالفان قذافی اعزام می شوند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/31 سیاسی.خارجی لیبی.ائتلاف ناتو.الجزیره انگلیسی تهران - فرانسه، ایتالیا و بریتانیا مشاوران نظامی خود را برای کمک به مخالفان قذافی به بندر بنغازی می فرستند.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، شبکه الجزیره انگلیسی چهارشنبه شب گفت: در پی دیدار رئیس جمهور فرانسه با رئیس شورای مخالفان قذافی در پاریس سه کشور عمده درگیر در مناقشه لیبی تصمیم به اعزام مشاوران نظامی به بندر بنغازی عمده ترین پایگاه مخالفین قذافی گرفته اند، اعزامی که به درخواست مخالفین قذافی صورت پذیرفته و در واقع پای نظامیان غربی را عملا به خاک لیبی و درست به میانه مناقشه داخلی آن کشور باز می کند.
کشورهای عضو ناتو تاکنون از مداخله مستقیم در مناقشه داخلی لیبی خودداری کرده بودند اما با اعزام کارشناسان نظامی به عرصه درگیریهای داخل لیبی عملا این کشورها بشکلی مستقیم نظامیان خود را به درون خاک لیبی می فرستند.
پوشش هوایی منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی از سوی نیروهای ناتو عملا نتوانسته است موجب تغییر استراتژیک در معادله نظامی و سیاسی درون لیبی به نفع مخالفان قذافی شود.
مخالفان قذافی کمبود اسلحه و عدم کفایت حملات هوایی ناتو به نیروهای قذافی را علت عمده عدم پیشرویهای خود می دانند.
ناتو ضمن حمایت از مخالفان قذافی عملا از جهتگیری مستقیم نظامی خودداری کرده است اما بنظر می رسد با تداوم مناقشه لیبی و تداوم فعالیت ناتو در این مناقشه صبر و حوصله کشورهای مهاجم به لیبی برای ایفای نقش نافرجام بیطرفی نظامی سر می رود.
صویر** 1337**1505 شماره 004 ساعت 00:06 تمام

سرخط اخبار جهان