۱۸ مهر ۱۳۸۴، ۰:۰۱
کد خبر: 7753816
T T
۰ نفر
نگاهی به نقش تعاونی های جنگلداری در مدیریت جنگل های استان گلستان # گرگان، خبرگزاری جمهوری اسلامی 18/07/84 داخلی.اقتصادی.منابع طبیعی. استان گلستان در شمال ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و جنس خاک، از پوشش گیاهی متنوع از قبیل جنگل انبوه، چمنزار و استپ برخوردار است. مجاورت با دریای خزر و رشته کوههای البرز سبب شده که تبعیت از آب و هوا در دامنه شمالی البرز از خط ساحلی دریای خزر تا قلل مرتفع بر حسب افزایش ارتفاع پوشش گیاهی متنوعی به صورت نوارهای مشخص را در استان بوجود آورد. در استان گلستان حدود 430 هزار هکتار جنگل وجود دارد که از گلوگاه در غرب تا گلیداغ در شرق استان به طول تقریبی 260 کیلومتر امتداد دارد. از جنگل های استان 60 درصد تولیدی و 40 درصد آن مخروبه و حفاظتی می باشد.
جنگل های گلستان تحت پوشش 27 طرح جنگلداری با سطحی بالغ بر 250 هزار هکتار قرار دارد که حدود 30 هزار هکتار از آنها تحت پوشش سه شرکت تعاونی "انصار، المهدی و ایثار" است. رییس اداره جنگلداری منابع طبیعی گلستان در این زمینه گفت: مدیریت بخشی از جنگل های استان در اختیار تعاونی های جنگل نشین قرار گرفته که بدلیل موقعیت و شرایط خاص این جنگل ها، حفاظت آن از حساسیت ویژه برخوردار بوده و مشکلات عدیده ای را بدنبال دارد. مهندس "سیدابوالحسن مسلمی عقیلی" در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مدیران عامل این تعاونی ها افرادی هستند که از سوی اداره کل منابع طبیعی انتخاب می شوند. وی ادامه داد: چنانچه بتوان مدیران این تعاونی ها را ازبین فارغالتحصیلان مرتبط در روستا با داشتن سوابق کاری انتخاب نمود، موفقیت بیشتری قابل پیش بینی خواهد بود. این مسوول اداره جنگلداری گلستان، شرط موفقیت این تعاونی ها و تحقق اهداف سازمان جنگل ها را در جهت حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری را زمانی قابل اجرا دانست که تناسب بین هزینه و درآمد بوجود آمده و تعاونی ها از حمایت های مالی بانکها و کمک های فنی و کارشناسی سازمان برخوردار شوند. در این ارتباط مدیرعامل شرکت تعاونی "انصار"، بعنوان مجری طرح دلند با وسعت یک هزار و 622 هکتار و 173 عضو که در سال 70 تاسیس شده، هدف از ایجاد تعاونی های جنگلداری را حفاظت و احیا جنگل با مشارکت افراد بومی منطقه در قالب طرح جنگلداری، توسعه و احیا با بهره برداری از درختان شکسته و افتاده داخل و خارج از طرحهای مجاور بدون برنامه عنوان کرد. مهندس "حبیب الله مقری" گفت: تامین مواداولیه کارخانه های نئوپان، ایجاد اشتغال در حوزه استحفاظی شرکت برای دامداران و جنگل نشینان و تلاش در تغییر روش دامداری سنتی و کاهش بارمالی دولت و ایجاد شبکه های جاده مناسب جهت حفاظت از دیگر اهداف تشکیل تعاونی های جنگلداری می باشد. به گفته او، جلگه ای بودن ناحیه طرح و ارزش بالای زمین های زراعی و وجود زمین های زراعی در داخل طرح و پایین بودن میزان نشانه گذاری باعث تضعیف بنیه مالی شرکت شده و در این صورت فشار اداره کل برای انجام تعهدات شرکت بیشتر شده است. مقری ادامه داد: حمایت بیشتر از تعاونی های جنگلداری و اعطای یارانه ها و انجام تعهدات از سوی دولت از نابودی تعاونی ها جلوگیری می کند. مدیرعامل شرکت تعاونی "ایثار" نیز که از سال 80 با 142 عضو در قالب دو طرح کبودوال و زرین گل به مساحت سه هزار و 600 هکتار فعالیت خود را آغاز کرده است، اظهار داشت: شرکتهای تعاونی برای اشتغالزایی قشری از جامعه و کسب درآمد و امرار معاش آنها تشکیل شده است. مهندس "قدرت الله کاظم نژاد"، مشکلات اجتماعی را مهمترین مشکل تعاونی ها ذکر کرد و افزود: عدم همکاری مردم و استفاده غیرمجاز آنها از جنگل، آسیب هایی را به جنگل و محدوده آن وارد کرده است. به گفته او، همچنین همکاری نکردن اعضای تعاونی و موازنه اقتصادی شرکتها و نبود نیروهای متخصص، کارایی این شرکتها را کاهش داده است. مدیرعامل شرکت تعاونی جنگلداری "المهدی" نیز مشارکت روستاییان جنگل نشین را در مدیریت منابع جنگلی ضروری و در فرآیند تصمیم گیری مهم دانست. مهندس "اسدا..جلینی" اضافه کرد: مشارکت مردم در حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری از جنگل بدون برنامه ریزی مدون نیروهای مردمی و سازمان های غیردولتی، شوراهای روستایی و ادارات مرتبط بامنابع طبیعی موثر نخواهد شد.
وی، افزایش آگاهی مردم در استفاده از پروژه ها، ایجاد تعادل بین ظرفیت تولید و میزان بهره برداری در منابع طبیعی تجدیدشونده و شناخت عوامل بازدارنده و پیش برنده بهینه سازی و بهره وری از عرصه های منابع طبیعی را از مزایای تعاونی ها در مدیریت جنگل های استان گلستان بیان کرد. جلینی، عدم آشنایی اعضای تعاونی ها با اهداف، مشخص نبودن جایگاه تعاونی در جامعه و نداشتن سرمایه را از مهمترین مسایل و مشکلات پیش روی تعاونی های جنگلداری گلستان عنوان کرد. به گفته او، آموزش و ترویج اعضای تعاونی ها، اشتغال زایی در روستاهای مجاور جنگل، ارایه تسهیلات با بهره کم و ایجاد تعاونی در دیگر مناطق جنگل نشین نقش آنها را در مدیریت جنگل ها بهتر می کند. جلینی ادامه داد: با توجه به نقش ترویج در توسعه پایدار جنگل باید تشکیلاتی بصورت سازمان یافته کار را دنبال کرده و از آغاز کار تعاونی ها بودجه خاصی به ترویج و آموزش اختصاص یابد. 2332/601
۰ نفر