یادمانهای تاریخی و فرهنگی فارس میزبان میهمانان نوروزی (2 و پایانی ) ..................................................................
شیراز، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/86 داخلی.فرهنگی.نوروز.یادمان.
بازارهای قدیمی فارس نیز که در شهرهای مختلف این استان قراردارد، بخشی از دیدنی های نوروز را برای مسافران و گردشگران به نمایش می گذارد.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، بازار "قیصریه" در شهر قدیم "لار"، در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده و در شمار آثار میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
بازار"وکیل" شیراز در محله "درب شاهزاده" جنب مسجد جامع وکیل، واقع شده و مشتمل بر یک رشته حجره های شمالی- جنوبی و یک رشته حجره های شرقی- غربی است که در وسط بازار توسط چهارسویی بزرگ، بر یکدیگر عمود شده و دارای پنج در بزرگ است.
زیبایی و معماری خیره کننده، عرض زیاد، وسعت و طاق های ضربی مرتفع آن که به منظور تهویه هوا ساخته شده، از ویژگی های این بازار است و دریچه هایی که در زیر سقف آنها ساخته شده، هوا و نور کافی بازار را تامین می کند.
بازار "نو" شیراز، از دیگر بازارهای قدیمی استان فارس است که در اواخر دوره قاجار ساخته شده است.
قلعه ها و ارگ های فارس نیز دیدنی و شگرف است و بازدیدکنندگان زیادی در ایام نوروز از آنها دیدن می کنند.
"قلعه دختر" فیروزآباد بر فراز کوهستانی مشرف به رودخانه "تنگ" و جلگه فیروزآباد قرار دارد و از سده سوم میلادی باقی مانده است.
نقشه و وضعیت ساختمانی آن ازجمله جاذبه های جهانگردی فارس است و تله سی یژ موجود در این محل، بازدیدکنندگان را به قلعه بالای کوهستان می رساند.
"قلعه استخر" مرودشت بر بالای کوه"استخر" درانتهای شمال غربی جلگه مرودشت قرار گرفته است و از آثار دوران عضدالدوله دیلمی است.
در این قلعه،استخری بزرگ احداث شده بود واکنون نیز درخت سرو چندصد ساله ای در کنار بقایای استخر در میان ویرانه های ابنیه سنگی قلعه سر به فلک کشیده است.
"ارگ کریمخانی" شیراز نیز که در واقع اندرونی و قصر سلطنتی سلسله زندیه بوده ، به شکل قلعه آجری با دیواره های بلند ساخته شده که در هر چهار گوشه آن برجی بزرگ برپاست.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی مساجد استان فارس نیز مجموعه ای دیدنی و تاریخی است که هر کدام از آنها نشانگر زیبایی روح پرستشگر و عرفانی اهالی فارس است.
مسجد وکیل شیراز که به نام مسجد سلطانی وکیل نیز معروف است، از آثار پر ارزش دوره زندیه به شمار می رود که ساخت آن در سال 1152 هجری - خورشیدی به پایان رسیده و صحن مسجد با مساحتی معادل سه هزار و 600 متر مربع با تخته سنگ های بزرگ فرش شده است.
شبستان آن، دوهزارو700 مترمربع وسعت دارد و ستون های سنگی بلند و یکپارچه و 48 گانه آن با سقف ضربی و منبر یکپارچه مرمرین،از شاهکارهای دوره زندیه به شمار می رود.
مسجد "نصیرالملک" در انتهای خیابان لطفعلی خان زند شیراز قرار گرفته و به لحاظ معماری و بویژه کاشی کاری و مقرنس کاری بی نظیر و منحصربه فرد است.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ، باغهای شیراز نیز یادآور طراوت و زیبایی در فصل بهار است و میهمانان و مسافران را به سوی خود می خواند.
از زمان احداث باغ"ارم" شیراز اطلاعات دقیقی وجودندارد اما احتمال می رود که اتابک قراچه که از طرف سلطان سنجر سلجوقی به حکومت فارس منصوب شد، دستور احداث این باغ را داده باشد.
این باغ از عصر صفویه به بعد با توجه به نوشته های جهانگردان، باغی آباد و باشکوه توصیف شده است.
عمارت اصلی باغ ارم از ساخته های دوره نصیر الملک بشمار می آید و در غرب باغ ارم قرار دارد.
این عمارت رو به مشرق و دارای سه طبقه است، و از لحاظ معماری، نقاشی، حجاری، کاشی کاری و گچبری شاهکار صنعت و هنر دوره قاجاریه است.
کاشی های نمای عمارت اصلی و عمارت اندرون باغ در اصطلاح اهل فن مشهور به کاشی هفت رنگ است و سقف دو سالن طبقه سوم این ساختمان که با تیرهای چوبی و تخته های منظم پوشیده شده، دارای نقاشی های زیبا و بسیار نفیس است.
در این باغ وسیع، سرونازهای بلند و زیبایی وجود دارد که جلوه ی آن خیره کننده است.
"باغ گلشن"(عفیف آباد) نیز از باغهای قدیمی شیراز است و در دوره صفویه از باغهای آباد و مهم شیراز و محل نزول پادشاهان بوده است.
در ورودی اصلی باغ گلشن رو به شمال است و نمای سردر باغ، چهار ستون گچی ساده مشاهده می شود که سرستون های آنها با اقتباس از طرح سرستون های تخت جمشید گچبری شده است.
ساختمان باغ گلشن در وسط باغ قرارگرفته و دو طبقه است که طبقه زیر دارای زیرزمینی کاشی کاری و محوطه وسیعی است و آب نمای زیبایی در وسط آن شناخته شده که آب زلال در آن روان است.
باغ "جهان نما" یکی از کهن ترین باغهای شیراز، در نزدیکی آرامگاه حافظ که در گذشته جزو صحرای جعفرآباد و مصلی بوده، واقع شده است.
عمارتی که در وسط باغ قرار گرفته است، به فرمان کریم خان زند ساخته شده و حصارکشی باغ در سال 1185 ه. ق به دستور وی انجام شد.
اگر چه متناسب با فضای گردشگری و پیشینه کهن فرهنگی و تاریخی شیراز و همچنین در راستای توسعه مواهب طبیعی استان فارس، اقداماتی برای توسعه مراکز اقامتی و پذیرایی صورت نگرفته اما در مجموع اقدامات موثری برای افزایش رفاه و آسایش گردشگران و میهمانان انجام شده است.
در این راستا مسوولان دستگاهها و سازمانهای مختلف شیراز بر خدمات رسانی هرچه بهتر به مسافران نوروزی تاکید کردند و اقدامهای مختلف صورت گرفته در این زمینه را تشریح نمودند.
در هر حال امسال استان فارس با برخورداری از جاذبه های کم نظیر گردشگری تاریخی و طبیعی امسال برای استقبال و پذیرایی از پنج میلیون نفر میهمان نوروزی آماده شده است.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس در این باره گفت: پارسال استان فارس پذیرای چهار میلیون نفر مسافر و میهمان نوروزی بود و امسال پیش بینی می شود این رقم به پنج میلیون نفر افزایش یابد.
علیرضا دژبد افزود: تمهیدات لازم برای اسکان و راهنمایی میهمانان نوروزی اندیشیده شده است و در مجموع انتظار می رود استان فارس امسال نیز مانند سال های گذشته مقام برتر را دراستقبال و پذیرایی ازمیهمانان به دست آورد.
وی اظهار داشت: 25 ستاد تسهیلات نوروزی در مناطق مختلف استان فارس تشکیل شده که ستاد اصلی آن در شیرازاست و این ستادها آمادگی دارند به میهمانان نوروزی از هر مسیری که وارد استان فارس شوند، خدمات لازم را ارایه کنند.
رییس کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد تسهیلات نوروزی فارس گفت: بر اساس تجربه سال های گذشته 90 درصد از میهمانان نوروزی که به فارس می آیند از شیراز دیدن می کنند از این رو اطلاعات جامع گردشگری در قالب کتابچه و نقشه و بروشور در اختیار این میهمانان قرار می گیرد.
دژبد با بیان اینکه امکانات برای اسکان بیش از 5/2 میلیون نفر در استان فارس پیش بینی شده است گفت:استان فارس اکنون ظرفیت اسکان میهمانان به میزان 48 هتل وهتل آپارتمان به ظرفیت چهارهزار و 800 تخت،یک هزارو500 مهمانپذیر به ظرفیت 10هزار تخت، 12 هزار کلاس درس برای اسکان غیر فرهنگیان،32 کمپینگ و سه هزار منزل اجاره ای دارد.
وی بیان کرد: به نظر نمی رسد سهیمه بندی بنزین تاثیری در کاهش تعداد سفرها به استان فارس داشته باشد و با توجه به اینکه 85 درصد از مسافران با وسیله نقلیه شخصی به فارس سفر می کنند تمهیدات لازم برای کاهش ترافیک و روان سازی آمد و شد نیز اندیشیده شده است.
معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس اضافه کرد: چیدن سفره هفت سین در نقاط مختلف شیراز، افزایش ساعت بازدید از اماکن تاریخی، راه اندازی اتوبوس گردشگری،اختصاص پارکینگ های ویژه برای اماکن تاریخی وگردشگری، استقبال و اعطای جوایز به نخستین مسافران در دروازه قرآن و فرودگاه شیراز از جمله مواردی است که امسال برای استقبال از میهمانان در نظر گرفته شده است.
دژبد گفت: برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده و تخلف ستاد نظارت بر خدمات نوروزی تشکیل شده و 27 گروه نظارتی بر یک هزار و 500 باب تاسیسات گردشگری موجود در استان فارس نظارت دایم دارند.ک/4 677/587 شماره 125 ساعت 18:00 تمام