۲۹ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7583257
۰ نفر
ملی شدن صنعت نفت تا دانش هسته ای 57 سال ...............................................
بندرعباس، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/86 داخلی.اجتماعی.نفت.
ملت ایران پس از سالها سختی و کش و قوس و به رغم مخالفت قدرتهای غربی بویژه انگلیس، در سال 1329 هجری شمسی صنعت نفت را ملی اعلام کردند،این یک انقلاب بود که " ایران " بهای سنگینی برای آن پرداخت کرد.
نفت، یک پدیده عجیب و رویایی برای توسعه صنعت و رشد و بالندگی کشورها به حساب می آمد و کشوری مثل ایران ازجمله کشورهایی بود که منبع غنی وفراوان نفت و گاز در اختیار داشت.
استعمارگران هم مثل اختاپوس بر روی این منبع افتاده و به بهانه کمک و یاری دادن به کشورهای دارنده نفت، منابع آنها را به تاراج می برند درحالی خود این کشورها به شدت به آن نیاز داشته و بی بهره بودند.
در ابتدا انگلیس این باور را در مردم ایجاد کرده بود که نفت یا همان گازوت، کثیف است و ما می خواهیم این مواد سیاه و لجن را از کشور خارج تا کشور شما تمیز و سالم بماند و حتی بابت آن هم چیزی برای ما بدهید.
این دسیسه کم کم رو شد و آنها حاضر شدند چیزی بابت استخراج نفت به ما بدهند ولی مردم به آن اکتفا نکردند و جنبش های مردمی به رهبری آیت الله کاشانی و مصدق جلو ادامه تاراج را گرفتند.
انگلیس به رغم گرفتن امتیازهای فراوان و به یغما بردن این سرمایه مقاومت می کرد و حتی برنامه ریزی حمله به ایران از طریق جنوب کرده بود.
دولت انگلیس اقداماتی مثل مسدود کردن دارایی ایران در بانک های این کشور و مصادره همه محصولات اساسی و ایجاد راه بندان دریایی و وقفه در صادرات نفت ایران نمود، ولی موفق نشد.
ملی شدن صنعت نفت تا پیروزی دانش هسته ای بومی 57 سال طول کشید و باز هم ملت ایران کوتاه نیامد و رییس جمهوری اسلامی ایران پس کسب این موفقیت بزرگ توسط جوانان برومند ایرانی در 20 فروردین 85 را روز دستیابی به دانش هسته ای اعلام کرد.
پروسه داشتن دانش هسته ای که ازمدتها پیش آغاز شده بود با کارشکنی دشمنان با افت و خیزهایی مواجه بود و تا مرحله توقف فعالیتها پیش رفت، ولی ازسال 84 کار بصورت جد دنبال شد و ظرف دو سال کار اجرایی و به چرخه تولید سوخت هسته ای رسید.
در این میان مردم ایران با درایت، هدایت و رهبری حضرت الله خامنه ای و شجاعت دولتمردان کشورمان قدمی عقب نشینی نکرد و همه چیز را به جان خریدند.
همین کشورهای غربی بویژه آمریکا، انگلیس و فرانسه در این مدت باشیطنت ها و نفوذ خود سه قطعنامه کاملا سیاسی در شورای امنیت علیه ملت حق جوی ایران صادر کردند و به آنچه آژانس انژری هسته ای گزارش داد، بی اعتنا شدند.
واقعیت این است که این کشورها هرگز آقایی، سروری و سربلندی مردم ایران نمی خواهند، لذا هرگاه ملت ایران خواسته خیزشی کند، آنها با شدت برخورد کرده اند.
اکنون شش دهه از ملی شدن نفت و بیش از دوسال از ملی شدن فن آوری هسته ای می گذرد به این نتیجه می رسیم که ما می توانیم مستقل باشیم، اعتماد به نفس خود را از دست ندهیم و برای وحدت هرچه بیشتر گام برداریم.
ملت ایران به یک الگوی پیشرفته و مثل زدنی در بین کشورهای در حال توسعه و فقیر تبدیل شده است، ولی دشمنان از آن به عنوان یک سرکش و کشوری که تابعیت آنها را نمی پذیرد، یاد می کنند.
مهم نیست دشمنان چه فکر می کنند، مهم این است که ملت ایران چگونه این راه ترقی و پیشرفت و سعادت را طی می کند.ک/4 668/667/587 شماره 011 ساعت 10:11 تمام