روستاهای گردشگری خراسان شمالی استقبال مسافران نوروزی را انتظار می کشد .....................................................................
بجنورد، خبرگزاری جمهوری اسلامی 28/12/86 داخلی .اجتماعی.گردشگری.دهکده توریستی استان خراسان شمالی دارای هفتت روستای نمونه گردشگری با طبیعتی بکر و زیبا و جاذبه های زیست محیطی همه منحصر به فردی است که همساله مورد استقبال مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.
روستاهای " رویین " در اسفراین، "درکش" در مانه و سملقان، "خسرویه" و "استاد" در فاروج، "اسپیدان" در بجنورد، "زوارم" در شیروان و "دشت" در جاجرم با چشم اندازهای طبیعی و بکر بوده که به دلیل برخورداری از مواهب طبیعی از سوی هیات دولت به عنوان مناطق نمونه گردشگری انتخاب شده و از حالا چشم به راه مسافران نوروزی از اقصی نقاط ایران و جهان است.
آب و هوای مطبوع و دلپذیراین روستاها، مناطق بدیع و چشم نواز، به همراه سکوت و آرامش به دور از هیاهوی شهرها سالانه شمار زیادی از مسافران نوروزی و گردشگران را برای تفریح و سیاحت به این روستاها می کشاند.
در شهرستان مانه و سملقان یکی از جاذبه های دل انگیز و کم نظیر گردشگری روستایی استان روستای "درکش "است که بر دامنه کوه "یامان داغی" لمیده است.
این روستا با طبیعتی جنگلی و کوهستانی، با چشمه سارها و آبشارهای مصفا در حاشیه غنی ترین ذخیره گاه جنگلهای بلوط شرق کشور انتظار مسافران نوروزی را می کشد.
وجود باغهای میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش، گونه های مختلفی از حیات وحش، تپه های باستانی و چشم اندازهای بکر و دلپذیر، جلوه ای خاص و بی مانند به این تفرجگاه بخشیده است.
ورزش بومی این روستا کشتی باچوخه، غذای سنتی فتیر مسکه، موسیقی محلی اشعار کرمانجی، قوشمه و دوتار است.
از تولیدات محلی این روستا می توان گردو، بادام، انواع محصولات باغی مانند گیلاس، گلابی و عسل را نام برد.
این دهکده زیبا در 30 کیلومتری جنوب غربی آشخانه با زیباییهای بسیار و جاذبه های فراوان قادر است هر مسافری را برای ساعتها محو تماشای خود کند.
روستای "روئین" نیز از معروف ترین آبادی های خوش آب و هوای شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی است که در 24 کیلومتری شمال شهرستان اسفراین و 52 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد در یکی از دره های دامنه جنوبی آلاداغ قرار گرفته است.
پلکانی بودن خانه های این روستا و واقع شدن در دره ای نسبتا تند در میانه ارتفاعات سر به فلک کشیده آلاداغ، زیبایی محسورکننده ای به این روستا داده است.
همچنین وجود باغهای انبوه میوه بخصوص در نیمه اول سال زیبایی دره و ارتفاعات روئین را دو چندان نموده است.
روئین به روستای شکوفه های سیب نیز معروف است که کوچه های پیچ در پیچ آن، بافت قدیمی خانه ها و شیب کوچه به کوچه روستا از مشخصات بارز این منطقه است که نظر هر تازه واردی را به خود جلب می کند.
روئین 500 سال قدمت دارد که بافت قدیمی روستا، بارگاه امامزاده اسحاق و تپه های باستانی خود می تواند گویای این مدعا باشد.
روئین همچنین دارای رودخانه ای است که از داخل روستا می گذرد و منجر به رونق کشاورزی، باغداری، دامداری و زنبورداری در این روستا شده است.
صنایع دستی نظیر چادرشب بافی و پارچه بافی نیز از هنرهای رایج زنان روستای روئین می باشد که دارای رونق خاصی در منطقه است.
این آبادی از آنجایی که نسبت به روستاهای دیگر بلندتر و سرسبز تر است به روئین معروف است.
مردم این روستا در اعیاد مذهبی با برپایی مراسم جشن در میدان مرکزی روستا به شادمانی پرداخته و در هنگام تحویل سال نیز مراسم خاصی است که توسط مردم روستا گرفته می شود.
از جمله روزهای دیگری که توسط مردم روستا جشن گرفته می شود شب یلدا و چهارشنبه سوری است.
کشتی با چوخه ورزش محلی و بومی روستا است که با چوخه کاران استان نیز که در مراسمی در 14 فروردین ماه در اسفراین برگزار می شود، شرکت می کنند.
روستای توریستی "اسپیدان" از دیگر جاذبه های گردشگری است که در 45 کیلومتری بجنورد واقع شده است که بافت و شیوه معماری خانه های روستا به صورت پلکانی است و سالانه علاقه مندان و گردشگران بسیاری به خود جذب می کند.
یکی از جاذبه های زیبا و دیدنی که این روستا را از دیگر روستاها متمایز کرده استقرار آن در قعر دره است به طوری که از چهار طرف در احاطه کوه ها قرار گرفته است.
از جاذبه های روستا می توان به غار خزانه هنرور، امامزاده محمد بن باقر بن موسی بن جعفر(ع) و نیز مقبره حاج آخوند موسس مدرسه علمیه روستا اشاره کرد.
از سویی دیگر وجود آبشار هنرور و آبشار بارگاه طنین اندار صدای آنها در دل کوه این منطقه را به محیطی فرخ بخش و با طراوت تبدیل کرده است.
صنایع دستی این روستا شامل فرش های دستباف، صنایع چوب و سفال و چادرشب بافی است گردشگران می توانند سوغات خود را نیز از این مناطق تهیه کنند.
برخی ازورزش های محلی این روستا از جمله کشتی باچوخه، تسمه تسمه، درنا، ریسمان کشی و پشتک است که هنوز در میان این روستا رواج دارد و گرفتن کبک در فصل زمستان و برف از تفریحهای سالم این روستا است.
اهالی روستا با غذاهای سنتی از جمله فتیر مسکه، آش پلو و قرمه، کاچی، آش قلیه و شیره انگور از میهمانان پذیرایی می کنند.
نواختن سازهای محلی مانند قوشمه و دوتار برپایی آیینهای محلی از جمله در ایام نوروز که در امامزاده روستای با اطعام و دادن چای همراه است در آبشار هنرور خاطراتی فراموش نشدنی است.
روستای "زوارم " در 28 کیلومتری جنوب غربی شهرستان شیروان واقع است از دیگر روستاها خراسان شمالی است که در دارای طبیعیت سرسبز و باغهای انبوه میوه است که از جمله می توان به صیفی جات این روستا و نیز گونه های گیلاس، انگور و زردآلو، بادام و گردو اشاره کرد.
از جاذبه های این روستا می توان حاشیه سرسبز اطراف رودخانه زوارم، مسجد قدیمی، قزار قلعه، منطقه اوج دوشی، با سه چشمه همجوار یخدان، آبشار مناطق جترالنگ، دو چشمه، قاینار چشمه و قرمز چشمه ذکر کرد.
این منطقه گردشگری در انواع گیاهان طبی و خوراکی مانند کاسنی، زیره و کاکوتی، ساریگل، زرآلو کوهی و سیب کوهی دارد که گردشگران می توانند از این موهبت خدایی نیز بهره مند شوند.
"ییلاق زوارم" به دلیل برخورداری از چشمه ها، آبشارها و حوضچه های سنگی هوای لطیف و دل انگیزی و چشم نوازهای بکر دارد که همه ساله پذیرایی میهمانان و گردشگران است.
روستای "دشت" از دیگر روستاهای توریستی خراسان شمالی در 85 کیلومتری شهرستان جاجرم در حاشیه جاده اصلی مشهدـ بجنوردـ شمال واقع شده است .
پوشش جنگلی اطراف روستا، رودخانه دایمی و سردابه های دشت، تپه کلاته حسن از جاذبه های طبیعی این روستا است.
صنایع دستی این روستا شامل شالبافی و قالی بافی است و ورزش محلی این روستا نیز کشتی باچوخه است که در بین جوانان رونق دارد.
موسیقی محلی و نواختن دایره، برگزاری مراسم وآیین های محلی جشن نوروز، جشن برداشت گندم از مراسم این روستا است و سوغات محلی ان نیز تخمه آفتاب گردان است که در منطقه به وفور دیده می شود.
پناهگاه حیات وحش میاندشت در حاشیه این روستا، باوسعت 85 هزار کیلومتر در شرق شهرستان جاجرم واقع شده که یکی از قدیمی ترین مناطق زیست محیطی کشور به شمار می رود.
دشت ها، کوهای وسیع و تراکم گیاهی نسبتا خوب میاندشت باعث شده است که این منطقه دارای گونه های گیاهی و جانوری متنوعی باشد.
روستای "استاد" در 20 کیلومتری شهرستان فاروج نیز از دیگر روستای گردشگری در این استان است که تخته حصار، قلعه کهنه، حمام قدیمی، بنای امامزاده اولیاء، از جاذبه های این روستا است.
صنایع دستی رایج در روستا قالی بافی، ورزش محلی آن کشتی باچوخه و غذاهای محلی آن حلیم، انواع نان محلی است و گردشگران که به این خطه سفر می کنند یقینا از روستای استاد کشک، گردو و کشمش به سوغات می برند.
روستای توریستی "خسرویه" در دامنه کوه های زیبای شاه جهان در فاصله 25 کیلومتری جنوب غربی فاروج در دل دره ای سر سبز، جای گرفته که این طبیعت سرسبز چشمان میهمانان و گردشگران را به خود خیره کرده است.
این روستا از بافت سنتی و معماری بسیار غنی برخوردار است. وجود بناهای مذهبی، تاریخ متعدد همچون مقبره بابا حسین، بی بی نشانگر غنای فرهنگی این منطقه در ادوار گذشته است.
خسرویه تنها روستای فارسی زبان منطقه بشمار می رود که علاوه بر بافت سنتی و مذهبی از جاذبه های نظیر دره معروف جنگل گردو، دوره معروف به بادام، چشمه مردکانلو، آرامگاه شاهزداه عبدالرحمان خرق و امامزداه سلطان جعفر سیاهدشت از دیگر جاذبه های سیاحتی و زیارتی این منطقه است.
7184/2712/659 شماره 254 ساعت 16:04 تمام