مرگ دلفین های هرمزگان/ یک پرونده بسته و پرونده دیگری گشوده شد ...............................................................
بندرعباس ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/12/86 داخلی.اجتماعی.محیط زیست.دلفین مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت:با صدورحکم یکسال زندان برای متهم اصلی اولین پرونده مرگ دلفین ها در سال 83 این پرونده بسته وبااعلام شکایت و معرفی یک متهم دیگر در مرگ دلفین های قتل ع ام شده در شهریورسال جاری، پرونده قضایی دیگری از امروز در محاکم استان هرمزگان گشوده شد.
مهرداد کتال محسنی، دوشنبه درگفت وگوی اختصاصی با ایرنا افزود:درسال 83 شاهد تلفات تعداد زیادی دلفین درسواحل شهرستان جاسک هرمزگان بودیم که محیط زیست این استان پس از جمع آوری مستندات کافی و قوی سه شناور را به عنوان مظنون به قوه قضاییه معرفی کرد.
وی ادامه داد: با خاتمه بررسی های قضایی، سرانجام ناخدای کشتی صیادی "آزادگان یک" تبعه کشوری آفریقایی به عنوان مجرم اصلی شناسایی شدکه اخیرا با صدور حکم غیابی توسط یکی ازشعب دادگاه جاسک به یکسال حبس محکوم شد.
کتال محسنی با اشاره به متواری شدن این متهم و خروج وی از کشور اظهار داشت:پیگیری هایی برای دستگیری این متهم توسط پلیس بین الملل در جریان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان بیان کرد:خسارت مادی واردشده به محیط زیست توسط این متهم حدود20 میلیارد ریال (40 میلیون ریال برای هر قطعه دلفین تلف شده ) برآوردشده که پس از دستگیری وی اقدام لازم جهت وصول این خسارت نیزبه عمل می آید.
وی با اشاره به دومین مورد مرگ و میر گسترده دلفین ها که در شهریورماه سال جاری مجددا در منطقه جاسک به وقوع پیوست اظهارداشت:در این باره نیز پس از بررسی های گسترده و کارشناسی های دقیق توسط کارشناسان داخلی وخارجی قتل عام 79 دلفین توسط کشتی های صیادی محرز گردید. به گفته این مسئول به همین دلیل روز جاری سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه مستنداتی که به مراتب از اعلام جرم علیه کشتی آزادگان یک در سال83 نیز قوی تر بود، این بار نیز علیه مظنونین دیگری در دادگاه دراین باره اقامه دعوا کرده است.
کتال محسنی گفت:این بارنیز سه مظنون اصلی مطرح هستند که احتمال وقوع جرم و دلایل علیه یکی از آنها از سایرین بسیار قوی تر است.
مدیرکل محیط زیست هرمزگان ادامه داد:اعلام نظرقطعی پیرامون دلیل سومین مرحله از مرگ دلفین ها که یکماه پس از مرحله دوم به وقوع پیوست به بررسی بیشتری نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه کشتی های صیادی مجوز صیادی خود را از سازمان شیلات دریافت می کنند خواستار دقت نظر بیشتر این سازمان و نظارت دقیق تر برفعالیت کشتی های صیدصنعتی شد.
به گفته کتال محسنی تا یک دهه قبل شاهد مرگ و میر سالانه حدود20 هزار قطعه دلفین توسط کشتی های صید صنعتی در آبهای جهان بودیم که با وضع استانداردها و مقررات بین المللی این تلفات هم اکنون به کمترازسه هزار قطعه در سال تقلیل یافته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: هم اکنون وقت آن رسیده که سازمان شیلات ایران نیز نسبت به بکارگیری تمهیدات علمی و قانونی و شناخته شده بین المللی در این باره اهتمام جدی تری از خود نشان دهد.
این مسوول،نصب سیستم های هشداردهنده صوتی برای اعلام خطربه دلفین ها و دور کردن آنها از مسیر و تجهیز تورهای صید صنعتی به ادوات هشداردهنده نسبت به احتمال گرفتار شدن دلفین هادرتوروهمچنین بکارگیری تمهیداتی برای بازگرداندن تور به زیرآب و باز کردن مجدد آن برای تخلیه تمام آبزیان صید شده هنگام صید دلفین ها و سایر گونه های تحت حمایت را از جمله روش های متعارف و متداول بین المللی دانست.
وی بیان کرد: سازمان شیلات ایران نیز باید خود را مقید و مکلف به نظارت بر رعایت و اعمال این مواردتوسط کشتی های صید صنعتی بداند.ک/3 7192/667/675 شماره 354 ساعت 19:02 تمام