حکایت همچنان باقی است/شب عیدودستگاههای خودپردازخراب وبدون موجودی .................................................................
قزوین،خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/12/86 داخلی.اجتماعی.گزارش.
جمعی از مردم استان قزوین نسبت به خدمات سامانه های خودپرداز بانکهای این استان در روزهای اخر سال ابراز گلایه کردند.
گزارش خبرنگاران ایرنا حاکیست،دستگاه های خودپرداز استان قزوین دربیشتر اوقات روز قادربه سرویس دهی نیست و در روزهای پایانی سال،ازدحام مشتریان در مقابل این سامانه ها مویدناتوانی این سامانه ها درخدمت رسانی به مردم است.
قطع واختلال درسامانه دستگاههای خودپرداز بانکها درحالی است که بخش نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی،از تجهیز گسترده خودپردازها برای ایام نوروز خبر می دهد.
استفاده از کارتهای اعتباری به تدریج جایگزین پول در مبادلات اقتصادی و تجاری می شود و استفاده از آن در سطح جامعه رو به گسترش است.
درسالهای اخیر نیز برخی ازشرکتها و سازمانها بخشی از پرداخت های خود به کارکنان از کارت های اعتباری استفاده می کنند.بسیاری از سازمان ها و مراکز دولتی و خصوصی نیز حقوق کارکنان خود را بااستفاده ازاین شیوه نوین پرداخت می کنند.
بانک هاهم برای گسترش دامنه خدمات نوین خودوجلب افکار عمومی وجذب مشتری بیشتر،انواع شیوه های تبلیغی را همراه باتنوع خدمات این سیستم،آزمایش و تجربه می کنند.
نکته اساسی دراین باره ظرفیت و توان این شبکه در ارایه خدمات به مردم و توجه متولیان امور بانکی کشور به ضعف ها و اشکالات موجود در این سامانه است.
معطلی و سرگردانی مشتریان برای دریافت پول پس ازگذشت یک دهه به کارگیری ازاین شبکه واقعیتی قابل تامل و نیازمند توجه است.
صف های طولانی مقابل خودپردازهای مختلف بانک های دولتی وخصوصی پس از جستجو و کشف سامانه سالم حدیث کهنه مشتریان خودپردازهای سنگدل شهر است.
یک خانم کتابدار غرغرکنان ازصف جدامی شود،بی حوصله می گوید: برای خرید کالا پول کافی همراه ندارد و مجبوراست ازطریق این سیستم نیازمالی خودرا تامین کند.
"سعیده کرمانی"باگلایه از خرابی دستگاههای خود پرداز نقاط مختلف شهر افزود:این سیستم خیلی راهگشاست اما عدم توجه وسرویس دهی فنی به آن سبب شده تا اعتماد مردم به این سامانه کم شود.
به گفته وی دراین سیستم توجه کافی به نیاز مردم نشده است و برای برداشت پول پس از مراجعه به چند باجه دست خالی برگردم .
این کتابدارجوان خطاب به مسوولان بانکی می گوید:تجسم قیافه افراد مضطرب و نگران که بنابه دلایلی نیاز فوری به پول دارند،اما بامراجعه به سیستم خودپرداز دست خالی برمی گردند، شاید بهتر بتواند آنها را وادار به ارایه راهکاری برای مشکل نماید.
دو جوان که تحمل خود را از کف داده اند، پرخاشگرانه نسبت به برداشت چند باره پیرمردی از حساب خود، اعتراض می کنند.
"رضا خاتم"دانشجوی رشته معماری گفت:بارها شاهداین صحنه هاو حتی درگیری فیزیکی بوده ام ، من به پول نقد نیازدارم و مجبورم برای دریافت آن مدت زمان بیشتری را صرف کنم.
وی ضمن درخواست از مسوولان برای حل مشکل گفت : سقف برداشت کافی نیست و باید میزان برداشت افزایش داده شود.
این دانشجو گفت : سیستم خودپرداز،پدیده خوبی است،معطلی و اعصاب خردکنی باجه های داخل بانک را ندارد اما باید بپذیریم که قابل اطمینان هم نیست .
خاطره تلخ صف های طولانی دربرابر دستگاه های خودپرداز درآستانه تعطیلات نوروزی در برخی از نقاط شهر باعث نارضایتی مردم شده است.
یک کارمند دراین باره گفت:چندبار درایام تعطیل به ویژه اوقات بعدازظهر جمعه ها گرفتاراین مشکل شده ام و برای گذران امورازدوستانم پول قرض کردم.
"محسن اسلامی"به ایرنا گفت:ازدوهفته پیش سامانه خودپرداز بانک ها دچار مشکل شده و روز به روز بدتر می شود.
وی خاطرنشان کرد: رفع نقص این خودپردازها درآستانه تعطیلات نوروزی از سوی مسوولان امر ضروری است زیرا درشرایط فعلی نمی توان ازهیچ یک ازخدمات این خودپردازها بهره گرفت .
وی بااشاره به همه گیر شده خدمات الکترونیکی در دنیای معاصرهرگونه توجیه برای خرابی دستگاه های خودپرداز را غیرمنطقی دانست .
دستگاه های خودپرداز در ایام پایانی هر ماه و اوایل ماه بعد فشار سنگینی را تحمل می کنند.
استقبال شرکت هاو مراکز مختلف دولتی و خصوصی دراستفاده ازاین سیستم نوین برای پرداخت حقوق کارکنان نیزبرحجم مبادلات مالی بدون توسعه زیرساخت شبکه بر مشکلات می افزاید.
یک کارشناس امور بانکی که تمایلی برای معرفی خود ندارد گفت :بانک مرکزی درراستای گسترش این سیستم دستورالعمل های متعددی صادر کرده است .
وی افزود: با هدف کاستن از بار فشار شبکه خودپردازها ایام پر فشار ماه دسته بندی شده است تابتوانیم در روزهای شلوغ نظارت و توجه بیشتری به این شبکه داشته باشیم.
این کارشناس بانک بااشاره به استفاده فراگیر کارت های اعتباری و ترویج پول الکترونیکی در جامعه،گفت:هدف اصلی برنامه ریزی های بانکی ، جایگزینی کارت های اعتباری به جای اسکناس است.
علاوه بر کمبود نقدینگی،نقص فنی و قطع ارتباط دستگاه خودپرداز با مرکز از دیگر مشکلات دامنگیر این شبکه است.
سالهاست مبادلات مالی الکترونیکی درکشورمان انجام می شود واین مدت زمان مناسبی برای اجرای شیوه آزمون و خطا و دیگر شیوه های اجرایی در نهادینه کردن این سیستم مالی بوده است اما چرا مشکلات همچنان باقی است ؟ جمله"سیستم به طور کلی قطع شده است " یکی از عواملی است که مشتریان این شبکه را آزار داده و ناراضی نگه داشته است .
شاید وارداتی بودن این سیستم باعث بروز اشکال در دستگاه هاو عدم کارایی مطلوب آن درهمه ساعات روز شده است.
بهرحال مسوولان بانکی موظف به پاسخ گویی ورفع مشکلات هستندامااین واقعیت هم وجود دارد که به دلیل عدم اطلاعرسانی و تبلیغ، برخی از دارندگان این گونه کارت ها با شیوه های خدماتی آن آشنایی لازم و کافی را ندارند.
کارابودن این سامانه نیازمند توجه جدی مسوولان و ارایه خدمات بهتر به مردم است.ک/4 4043/3937/1547 شماره 272 ساعت 15:33 تمام