۲۷ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7582766
۰ نفر
بوی عطر بهار نارنج پذیرای مهمانان نوروزی در جیرفت است .....................................................
جیرفت ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/12/86 داخلی.اجتماعی.مناسبتها.عید.
بوی عطر بهار نارنج در شهر جیرفت همچون گذشته پذیرای مهمانان نوروزی است.
شهردار جیرفت از آمادگی ستاد نوروزی در این شهر از مهمانان نوروزی خبر داد و افزود: هم اکنون 50 تخته چادر در ورودی این شهر آماده ارائه خدمات به مسافران نوروزی است.
"محمود معناصری" روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: تعدادی بروشور، نقشه شهر جیرفت به همراه یک کتاب با نام" جیرفت سرزمین زیباییها" و معرفی مکانهای گردشگری و جاذبه های طبیعی تهیه و توسط ستاد در ورودی شهر در اختیار مسافران قرار خواهد گرفت.
به گفته وی جیرفت دیاری است که به دلیل برخورداری از اراضی حاصلخیز و باغات میوه در گذشته هایی نه چندان دور به هند ایران لقب گرفته است.
معناصری گفت: امروزه به لحاظ قدمت تمدن غنی اش جلوه گاه روشن تاریخ به شمار می رود و سرزمینی که به گواه باستان شناسان و دیرینه شناسان مهد تمدن شرق است.
او اضافه کرد: آثار یافت شده در این منطقه دلیل محکمی بر این مدعاست و رودخانه هلیل نیز زمینه این پیدایش را فراهم ساخته و ارزش هایی را پی ریخته که موجب بالندگی است.
شهردار جیرفت موزه باستان شناسی این شهر را یکی از مکانهای گردشگری برشمرد و افزود: اغلب اشیاء کشف شده جیرفت از سنگ کلوریت، سنگ صابونی ساخته و پرداخته شده و با سنگ های رنگی تزئین و مرصع گردیده است.
وی با اشاره به اینکه صنعت سنگ صابونی جیرفت در هزاره سوم پیش از میلاد در اوج رونق بوده بیان داشت: علاوه بر این، اشیاء فراوانی از سفال، سنگ، مرمر و مفرغ تولید می شده است.
معناصری به شهر دقیانوس اشاره کرد و افزود: شهر قدیم جیرفت از قرن 4 تا 6 هجری از رونق بسزایی برخوردار بوده آثار و بقایای این کهن شهر در کناره غربی هلیل رود و غرب شهر جیرفت در نتیجه کاوشهای باستانی بدست آمده نظیر حمام عمومی شهر، فضاهای مسکونی و معبد از جمله آثار معماری بدست آمده است.
وی گفت: تپه باستانی کنارصندل جنوبی به همراه محوطه پیرامون آن آثار و بقایای یک بنای بزرگ و باشکوه به یاد ماندنی است که پیرامون آن تا شعاع وسیعی از شهر دنیای باستانی را دربرگرفته است.
معناصری افزود: تپه کنارصندل شمالی نیز بقایای بنای بزرگ مذهبی است که به صورت مطبق مکعب های عظیم خشتی برروی هم قرار گرفته است.
وی مقبره میرحیدر از نوادگان ابوسعید ابوالخیر، بارگاه امامزاده سلطان سید احمد ساردوئیه، آبشار سرندکوه جبالبارز با ارتفاع 177 متر( بلندترین آبشارایران و خاورمیانه )، دره مدیترانه ای دلفارد،سد عظیم و سد آبخیزداری، آبشار گلم های دخترکش، قله نشانه بحرآسمان، دشت شقایق های سربیژن و پارک جنگلی گلپرک را از جمله جاذبه های گردشگری جیرفت برشمرد.
معناصری به پرنده نادره ای بنام کمنجیل (مرغ جیرفتی ) اشاره کرد و افزود: قالی گل سرخ صادراتی اسفندقه با طرحی منحصر به فرد در جهان و نقش آن برگرفته از طبیعت زیبای این منطقه می باشد که قدمتی بالغ بر 250 سال دارد.
وی قلعه سلیمان را یکی دیگر از جاذبه های گردشگری جیرفت عنوان کرد و افزود: این بنا بر روی ارتفاعات غیرقابل نفوذ در غرب جیرفت دوره سلجوقی بنا شده و تا قرن 8 هجری رونق داشته است.
معناصری به درخت اکالیپتوس اشاره کرد و بیان داشت: حدود 200 سال پیش این درخت از استرالیا خارج و به کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی برده شده و 100 سال پیش وارد ایران می شود و برای اولین بار در منطقه جیرفت کشت شده است.
وی با اشاره به سروهای کهنسال و چشمه های آبگرم منطقه دیمند و گویگان دمای این آبگرمهای را بیش از 90 درجه سانتیگراد ذکر کرد.
شهرستان جیرفت با جمعیتی قریب به 200 هزار نفر در 230 کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.
2705/507/659 شماره 188 ساعت 13:21 تمام