۲۵ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7582109
۰ نفر
ایجاد خوشه صنعتی سفال و سرامیک لالجین همدان مطالعه شد ......................................................
همدان، خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/12/86 داخلی.اقتصادی.سفال و سرامیک.لالجین.
عضو یونیدو(سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) و مدیراجرایی ایجاد خوشه صنعتی سفال و سرامیک لالجین گفت: کار مطالعاتی ایجاد این خوشه انجام شد.
"علی قاسمی"، روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: مطالعه این طرح با هدف حمایت از بخش تولید و صادرات و گسترش ظرفیتهای این صنعت دیرین از آخر سال گذشته شروع شده است.
وی گفت: بخش اعظمی از هزینه اجرایی این کار توسط "یونیدو" پرداخت شده و سازمان بازرگانی همدان نیز حمایتهای مالی خود را در این زمینه به منظور حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی صورت خواهد داد.
وی اضافه کرد: به اذعان مسوولان سازمان یونیدو و متولیان امر خوشه صنعتی سفال و سرامیک لالجین از روند پیشرفت خوبی برخوردار است.
این کارشناس صنعت سفال وسرامیک تصریح کرد: ایران از این حیث که بیش از پنج هزار نفر در صنعت سفال مشغول به کار داشته و به 44 کشور جهان صادرات دراین بخش دارد اهمیت زیادی در عرصه بین المللی در این رشته ها دارد.
وی ادامه داد: میزان بیکاری در بخش لالجین شهرستان بهار تحت تاثیر فعالیتهای مرتبط باصنعت هنری سفال مهار شده وکمتر از دیگر نقاط است.
وی گفت: در زمان حاضر بیش از 95 واحد تولیدی و فروش سفال با بیش از پنج هزار فرصت شغلی در لالجین به عنوان قطب صنعت سفال کشور فعالیت دارند.
یک کارشناس فرانسوی که آموزش فعالان عرصه سفال و سرامیک لالجین را به مدت 13 روز عهده دار بود گفت: با وجود مهیا بودن بسترهای توسعه و رونق این صنعت، تولیدات این بخش در آستانه ورود به بازارهای اروپایی قرار دارند.
"امیل کلوت"، اضافه کرد: با توجه به مزیتهای فراوان در لالجین انتظار می رود که صادرات تولیدات سفالینه منطقه به سمت بازارهای اروپایی به زودی فراهم شود.
وی تصریح کرد: لالجین منطقه بهره مند از مزیتهای فراوان از قابلیت تبدیل شدن به بازار مرکزی تولید و عرضه محصولات سفالی در کشور ایران برخوردار است.
هنر سفال لالجین در شمال همدان، پیشینه ای 750 ساله دارد.
لالجین به عنوان قطب بزرگ سفال کشور مطرح بوده و هم اکنون 40درصد حجم تولیدات سفالی کشور مربوط به این منطقه است.
باتوجه به چنین مزیتی سازمان توسعه تجارت خارجی و سازمان شهرکها و صنایع کوچک کشور با همکاری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو )Unido، اقدام به ایجاد خوشه صنعتی سفال و سرامیک لالجین کرده است.
"مسعود بکایی"، معاون توسعه تجارت خارجی سازمان بازرگانی همدان ایجاد این خوشه صنعتی به عنوان قطب اصلی این صنعت ارزشمند با هدف حمایت از تولید و مهمتر از آن صادرات تولیدات این بخش در دست اقدام است.
در سال گذشته چهار میلیون دلار از مجموع صادرات 10 میلیون دلاری تولیدات سفالین کشور متعلق به لالجین بود.
امسال نیز یک هزار و 100 تن محصولات سفالین لالجین با قیمت پایه صادراتی متوسط 5/1 دلار به ارزش افزون بر پنج میلیون دلار به خارج کشور صادر شده است.
ازاین مقدار تنها یک میلیون و 650 هزار دلار از طریق گمرک همدان و مابقی از طریق سایر گمرکات به کشورهای متقاضی و واردکننده این محصولات ارسال شده است.
از حجم صادرات این بخش در کشور، بیش از 40درصد مربوط به لالجین همدان است. ک/3 645/564/1139 شماره 358 ساعت 15:17 تمام