نمای ظاهری ساختمانها در قزوین توسط سازمان نظام مهندسی کنترل نمی شود ..................................................................
قزوین ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/12/86 داخلی.اقتصادی.مسکن.
رییس سازمان مسکن و شهرسازی استان قزوین گفت : نمای ظاهری ساختمانها در شهر قزوین توسط سازمان نظام مهندسی کنترل نمی شود.
"محمد نادر محمدزاده" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص رعایت نکردن الگوهای معماری اسلامی در بناها افزود: وضعیت معماری ظاهری ساختمان ها در کشور از جمله در استان ما بسیار نابسامان است و تقریبا هیچ سبک اسلامی در معماری ها وجود ندارد .
وی بااشاره به این که معماری امروز ما درخور ملت اسلامی نیست اظهار داشت: برای رسیدن به سبک هنری و معماری اسلامی باید بناهای ما علاوه بر ظاهر زیبا یک منطق زیبا والگوی ماندگار داشته باشند.
محمدزاده ادامه داد: باید درساخت بناها ازسبک های غربی، عجیب و ناپایدار جلوگیری شود .
محمدزاده با بیان اینکه سیمای شهری در دو بخش توسط مشاورین انجام می شود گفت : در یک بخش اجزای تک تک پلاکها در شرایط سه بعدی توسط مشاورین انجام می پذیرد که براساس آن طرحهای سه بعدی شهر گرفته شده تا ببینیم در شهر چه منظره ای ایجاد می شود.
رییس سازمان مسکن و شهرسازی استان قزوین با اشاره به اینکه در توسعه شهرها به هویت معماری بی توجهی شده است، افزود: امروزه در توسعه شهرها به هویت معماری بی توجهی می شود ، در حالی که یکی از وظایف ماحاکمیت دفاع از حقوق مردم در همه زمینه هااست .
محمدزاده اظهار داشت : شهرهای کشور در هر دوره تاریخی دارای یک سبک معماری و هویتی متمایز بوده و درحال حاضر آنچه که در جامعه اتفاق می افتد ناشی از بی برنامگی و توجه نداشتن به هویت و معماری باکیفیت است .
وی گفت: در شهرها برای شکل گیری معماری با هویت، مدیریتی صورت نمی گیرد و در این زمینه دستورالعملی نیز وجود ندارد.
محمدزاده اضافه کرد: ساختمانهای منفرد در نهایت و مجموعا سیمای شهر را می سازند و برای آنکه این بناها دارای مشخصه ای از یک سبک معماری با هویت باشند، لازم است توسط شهرداری و سازمان نظام مهندسی یک برنامه ریزی کلان صورت گیرد.
وی با تاکید بر لزوم ارتقای آگاهی مالکین در زمینه معماری و پرهیز از نوگرایی بی پایه، گفت: توصیه های لازم باید در اختیار شهروندان قرار گیرد تا به یکپارچگی دست یافته و هویت مشخصی درمعماری داشته باشیم .
استان قزوین یک میلیون و 170 هزار نفر جمعیت دارد .ک/2 7388/3404/684 شماره 136 ساعت 11:26 تمام