شادی چهارشنبه سوری یا صدای ناهنجار انفجار ترقه ها و مصدومیت افراد ؟ ! ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/27 اجتماعی.چهارشنبه سوری.خطرات ترقه اردبیل- اسفندماه و روزهای پایانی زمستان درمیان ایرانیان به ویژه برای کودکان و نوجوانان بسیار آرامش بخش، خاطره انگیز و دلنشین هستند و در این بین مراسم چهارشنبه آخر سال یکی از سنتهای پسندیده است که جلوه های زیبای این روزها را افزایش می دهد.
با تاسف بعضی افراد سودجو و فرصت طلب در همه ی مناسبتهایی که برای مردم ایران زمین شکوه و اهمیت ویژه خود را دارند فعال شده و تلاش می کنند با توسل به شیوه های گوناگون غیراصولی در این مناسبتها سودهای کلانی به جیب بزنند.
این عده فقط به کسب پول و سود خود می اندیشند و برای آنان به خطر افتادن جان، سلب آرامش عمومی، بر هم خوردن نظم اجتماعی و ایجاد تنشهای گوناگون روانی درجامعه هیچگونه اهمیتی ندارد.
وارد کردن هزاران عدد ترقه و مواد محترقه خطرناک و فروش آنان به کودکان و نوجوانان با سوء استفاده ازاحساسات و شور و هیجان ویژه این گروه سنی از جمله شیوه های این سودجویان برای گرفتن پول توجیبی فرزندان خانواده هاست.
طی روزهای اخیر بر اثر صدای ناهنجار انفجار ترقه ها یکی پس از دیگری سکوت حاکم بر فضای کوچه و خیابانهای شهر اردبیل می شکند و اهالی محلات را پس از سالی پرکار دچار تنشهای روانی و جسمی می کند.
رویای شیرین کودکانی که در حال استراحت هستند بر اثر انفجار گاه و بیگاه ترقه ها به کابوسی وحشتناک تبدیل می شود و بر درد و رنج ناشی از بیماری پیرمردان و پیرزنان در حال استراحت می افزاید.
اهالی بسیاری از محله های شهر اردبیل در روزهای پایانی سال گرفتار بی مبالاتی چند کودک و نوجوان شده اند که ترقه بازی را وسیله ای برای تفریح و سرگرمی خود قرار داده اند.
در شهر اردبیل هم مثل اغلب نقاط ایران در آستانه عید باستانی نوروز که باید از روزهای خوش و لحظه های شیرین مردم باشد به واسطه استفاده از ترقه و مواد آتش زای خطرناک که با کمال تاسف از حدود نیم قرن قبل به یک رسم غلط در ایران تبدیل شده است، اسباب مزاحمت و خطرات جانی و مالی برای مردم فراهم می شود.
جمعی از ساکنان اردبیل می گویند: ترقه بازی یک وسیله تفریحی و سرگرمی زیانبار است که بعضی از نوجوانان و جوانان منطقه فریب جاذبه زیاد آن را خورده و به دام آن گرفتار می شوند.
آنان می گویند: این روزها در کوچه ها و خیابانهای شهر اردبیل صدای انفجار پی در پی ترقه ها به گوش می رسد که با ایجاد مزاحمت و اختلال در آرامش عمومی همراه است.
یک ساکن اردبیل می گوید: پیروی از یک الگوی غلط در انجام شادیها در برخی از آیینها به ویژه چهارشنبه سوری سالانه سبب از بین رفتن مبالغ هنگفتی از داراییهای ملت می شود.
برات نجفی گفت: اغلب جوانان و نوجوانان بدون اطلاع از این موضوع اقدام به استفاده بی رویه و غیر اصولی از ترقه و مواد آتش زا می کنند.
وی افزود: در محافل مختلف اغلب سخن از خسارات و مصدومیتهای ناشی از انفجار ترقه است و به مبالغ هزینه شده برای خرید و تهیه اینگونه مواد کمتر پرداخته می شود.
یک زن خانه دار نیز گفت: سالانه میلیونها عدد ترقه و انواع مواد آتش زا در استان اردبیل به کار گرفته می شود و اگر برای خرید هر یک از این ترقه ها دست کم 500 ریال هزینه شود مبالغ صرف شده برای مجموع آنها میلیاردها ریال خواهد بود.
رویا جوادی، افزود: در صورت آگاهی مردم و هدایت این پولها از طریق مراجع ذیصلاح می توان مبالغ جمع آوری شده را برای احداث مدرسه، بیمارستان و دیگر امور عام المنفعه به کار گرفت.
یک امدادگر فوریتهای پزشکی اردبیل نیز گفت: بارها شاهد افرادی بوده که بر اثر حوادث ناگوار ناشی از تهیه و یا توزیع مواد محترقه به شدت از نقاط مختلف بدن مصدوم شده بودند.
یک معلم اردبیلی هم گفت: باوجود ممانعت و برخورد ماموران انتظامی از خرید ، فروش و استفاده از مواد آتش زا، اینگونه مواد به شکل گسترده ای در سطح شهر توزیع و مورد استفاده قرار می گیرند.
وی افزود: ترقه بازان اغلب از دانش آموزان هستند و بعضی از آنان حتی در محیط مدرسه نیز ترقه خرید و فروش یا منفجر می کنند.
او معتقد است گرایش روزافزون نوجوانان و جوانان به این سرگرمی با پیامدهای نامطلوب اجتماعی و اقتصادی همراه است که جبران آن مشکل خواهد بود.
وی افزود: این وسیله سرگرمی زیانبار ذهن مستعد نوجوانان و جوانان را به خود مشغول کرده و مانع از شکوفایی آن می شود.
یک کارمند دولت هم می گوید: ارگانهای ذیربط از طریق اقدامات قانونی و نیز بالا بردن سطح آگاهیهای مردم می توانند نقش موثری در برچیده شدن این بدعت غلط در شادی ها داشته باشند.
او گفت: اگر به فرض ترقه بازی را به عنوان وسیله ای برای شادی در چهارشنبه سوری تلقی کنیم در این صورت هم به کارگیری بی رویه آن در سایر روزها غیر قابل توجیه است.
وی افزود: آتش بازی آیین چهارشنبه سوری بطور معمول بیش از یک ساعت طول نمی کشد اما طی سالهای اخیر بعضی از جوانان از چند روز مانده به شب چهارشنبه آخر سال اقدام به منفجر کردن مواد محترقه می کنند.
فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل میگوید: خانواده ها باید برای جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی مراقب فرزندان خود در زمینه خرید، فروش و یا استفاده از مواد محترقه خطرناک باشند.
امیر یعقوب رضازاده، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در چند روز اخیر تعداد قابل توجهی انواع مواد آتش زا و ترقه توسط ماموران انتظامی در نقاط مختلف استان اردبیل کشف و ضبط شده است.
وی گفت: امسال نیز نیروی انتظامی استان اردبیل تمهیدات لازم برای برگزاری جشنهای مربوط به چهارشنبه سوری و عید پیش بینی کرده است و سعی دارد که این مراسم همراه با شادی مردم به ویژه کودکان و نوجوانان باشد و بروز حوادث ناگوار احتمالی شیرینیهای این روزها را در کام مردم تلخ نکند.
وی از پدران، مادران و اولیای مدارس خواست مضرات و خطرات استفاده بی رویه از ترقه و مواد آتش زا را به کودکان، نوجوانان و جوانان گوشزد کنند.
وی گفت: نیروی انتظامی با تهیه و توزیع کنندگان مواد محترقه خطرناک در استان اردبیل بطور قاطع برخورد می کند و خانواده ها هرگونه تخلف در این زمینه را می توانند با شماره تلفن 110به پلیس اطلاع دهند.
رییس فوریتهای پزشکی شهرستان اردبیل گفت: در حوادث چهارشنبه سوری پارسال 25 نفر در اردبیل مصدوم شده بودند که این میزان نسبت به چهارشنبه سوری سال قبل از آن 50 درصد کاهش نشان می دهد.
علی نوروزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اطلاع رسانی صحیح و فرهنگ سازی از عوامل موثر در کاهش میزان تعداد مصدومان چهارشنبه سوری در اردبیل بوده است.
وی با اشاره به اینکه استفاده از ترقه ها و مواد محترقه خطرناک وسبب آسیب دیدن و حتی کشته شدن افراد می شود، ازکودکان، نوجوانان و جوانان خواست در برپایی مراسم مربوط به چهارشنبه سوری و لحظه تحویل سال موارد ایمنی را رعایت کنند.
592/587 شماره 141 ساعت 15:07 تمام