۲۷ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7518755
۰ نفر
پدیده کویرزایی در نقاطی از دشت اردبیل نمایان شده است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/27 اقتصاد.کویرزایی.منابع طبیعی اردبیل- مدیرکل منابع طبیعی استان اردبیل گفت: پدیده کویرزایی و تبدیل شدن زمینها به شوره زار در نقاطی از دشت اردبیل نمایان شده است.
نایبعلی رحیمی روزسه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پدیده به علت کاهش شدید سفره های آب زیر زمینی به شکل مقطعی در نقاطی از دشت اردبیل خود را نشان می دهد.
وی اظهارداشت: براساس مطالعات انجام شده سطح آب سفره های زیر زمینی دشت اردبیل 11 متر کاهش یافته و این میزان سالانه سه متر کاهش می یابد که شوری این آبها را در پی داشته است.
وی بااشاره به اینکه سدسازی فقط سبب مهار و توزیع آب می شود و هیچ نقشی در تولید این اساسی ترین نیاز انسان ندارد، گفت: این درحالیست که با صرف هزینه هایی به مراتب کمتر می توان با اجرای طرحهایی از قبیل جنگل کاری، منابع طبیعی و آبخیزداری ضمن توسعه فضای سبز، جلوگیری از فرسایش خاک به مقدار قابل توجهی آب مورد نیاز استان را هم تامین کرد.
رحیمی، افزود: پتانسیل آبی استان اردبیل پنج میلیارد مترمکعب است که با اجرای طرحهای مربوط به آبخیزداری می توان 86 میلیون مترمکعب از این آب را تولید کرد.
او گفت: احداث سدهای کوچک در نقاط مرزی استان اردبیل برای جلوگیری از انحراف آب از کشورمان به کشورهای همجوار توجیه اقتصادی دارد.
592 /618/587 شماره 121 ساعت 14:31 تمام