میرکاظمی:تاسیس بانک اصناف برای رفع مشکلات راه حل راهبردی است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/27 اقتصاد.هیات دولت.بازرگانی.اصناف سنندج - وزیر بازرگانی تاسیس بانک اصناف و خرید بخشی از سهام بانک صادرات را توسط اصناف راه حلی راهبردی برای رفع ریشه ایی مشکلات اعتباری این بخش عنوان کرد.
سید مسعود میرکاظمی دوشنبه شب در جمع روسای مجامع صنفی استان کردستان ریشه تمام مشکلات این بخش را در اختیار نداشتن سرمایه های در خدمت اصناف برشمرد و گفت: با ایجاد بانک اصناف در شورای اصناف کشور و مجامع صنفی استان ها این مشکل رفع می شود.
وی افزود:اصناف قدرت مالی فوق العاده ای دارند ، اما به دلیل پراکندگی سرمایه ی آنها در دیگر بانک ها، توان بهره مندی منسجم از سرمایه های خود را ندارند که ایجاد بانک اصناف این مشکلات اساسی را رفع خواهد کرد .
میرکاظمی تصریح کرد: اغلب مجامع صنفی کشور از عدم همکاری بانک ها در ندادن تسهیلات ویژه به اتحادیه ها گله مند هستند که با ایجاد بانک اصناف این مشکلات رفع و شاید هم معکوس خواهد شد.
وی ساماندهی صنوف و فروشگاه های بزرگ و کوچک را در سراسر کشور اقدامی ارزنده در کاهش قیمت های حاشیه ایی کالا خواند و افزود: مجامع صنفی باید بنا به اختیارات قانونی خود در این بخش تلاش بیشتری داشته باشند.
میرکاظمی تشکیل خوشه های صادراتی را در مجامع صنفی امری مهم خواند و افزود: صنوف تولیدکننده باید در عرصه صادرات نیز حضور پررنگی داشته باشند.
وزیر بازرگانی در این جلسه از آمادگی وزارتخانه خود برای واگذاری امر نظارت بر بازار به بازرسان انجمن های صنفی خبر داد و افزود: در صورت آمادگی شورای اصناف کشور و مجامع امور صنفی استان ها ، این امر بزودی محقق خواهد شد.
رییس انجمن امور صنفی سنندج نیز در این جلسه گفت: رفع مشکلات تداخل فعالیت بازرسان بازرگانی با صنوف یکی از اولویت های این مجامع و سازمان بازرگانی است.
فرهاد عزت پور اظهار داشت: انجمن صنفی کردستان در حال حاضر با داشتن بیش از 180بازرس در سطح استان توان برعهده گرفتن بازرسی و فعالیت تلفن 124 بازرگانی را دارد.
وی واگذاری زمین به صنوف آلاینده را از سوی دستگاه های دولتی یک امر ضروری خواند و افزود: با توجه به پایین بودن توان مالی اصناف رفع مشکلات اصناف محقق نمی شود.
رییس سازمان بازرگانی کردستان نیز در این جلسه تعامل و همکاری صنوف را با این سازمان در کردستان عالی دانست.
مصیب محمدیان شمالی افزود:در حال حاضر ایجاد هشت شهرک صنعتی برای ساماندهی صنوف آلاینده در سطح استان در دست اقدام است.
7354/610 شماره 005 ساعت 01:42 تمام