۱۰ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7514761
۰ نفر
خزانه گیری برنج در مزارع شالیزاری مازندران آغاز شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/10 اقتصاد.کشاورزی.برنج.خزانه گیری ساری- کار خزانه گیری برنج در مزارع شالیزاری در منطقه مرکزی استان مازندران آغاز و اولین خزانه گیری در اراضی شهرستان بابلسر در سطح دو هکتار از نوع ارقام محلی انجام شد.
در چند سال اخیر خزانه گیری با پوشش پلاستیکی صورت می گیرد و به این دلیل شرایط جوی نامساعد و یا گرم نشدن هوا در خزانه گیری تاثیر چندانی ندارد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران دراین باره گفت: شالیکاران کار خزانه گیری با پوشش پلاستیک و شخم کردن اراضی شالیزاری را آغاز کردند.
وحیدکاوه روز شنبه با بیان اینکه براساس آمار و ارقام هواشناسی از مقدار بارش و پیش بینی انجام شده در سال زراعی آینده با کم آبی و خشکسالی مواجه خواهیم بود، افزود: خوشبختانه بسیاری از کشاورزان شخم زمستانه را انجام داده و اکنون مشغول آب تخت کردن مزارع شالیزاری هستند.
وی گفت: از 240 هزار هکتار اراضی شالیزاری مازندران افزون بر 140 هزار هکتار زیرکشت دوم و مابقی اراضی در مرحله شخم و شیار و آب تخت کردن قرار دارد.
کاوه از تشکیل ستاد بحران کم آبی در سازمان جهاد کشاورزی مازندران و در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها خبرداد و گفت: هدف این است همه اراضی شالیزاری مازندران زیر کشت برنج برود.
وی گفت: در دهه دوم فروردین سال آینده نشای اراضی شالیزاری مازندران انجام می شود.
مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران در بخش دیگری از این مصاحبه درباره راکد بودن بازار برنح و کاهش قیمت آن گفت: امسال شالیکارانی که محصول خودشان را پس از برداشت فروخته اند بسیار راضی بوده اند اما اکنون علاوه بر اینکه از 45 روز پیش بازار خرید و فروش راکد است قیمت کنونی نیز برای کشاورزان به نسبت هزینه تولیدبه صرفه نیست.
وی به خرید تضمینی ارقام پرمحصول و خرید توافقی ارقام محلی برنج اشاره کرد و گفت: به نظرمی رسد با توجه به هزینه بالای تولید، قیمت توافقی برنج ارقام محلی مورد رضایت کشاورزان نباشد.
کاوه با ابراز امیدواری از اینکه در اوایل اردیبهشت بازار خرید و فروش بر اساس تجربه سال های قبل رونق بیابد گفت: هزینه تولید بالا است و قمیت کنونی رضایت کشاورزان را جلب نمی کند.
اکنون قیمت برنج ارقام محلی طارم 17 تا 18 هزار ریال در هرکیلوگرم است.
مازندران سالانه یک میلیون و 350 هزارتن انواع شلتوک برنج تولید می کندکه این مقدار تولید برابر با تامین 44 درصدی برنج کشور است. ک/3 2585/402/508 شماره 049 ساعت 11:13 تمام