سالانه 40 میلیون دلارصنایع دستی از آذربایجان شرقی صادر می شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/02 فرهنگی.داخلی.صنایع دستی.صادرات تبریز - استاندار آذربایجان شرقی اعلام کرد: ارزش صادرات صنایع دستی استان در سال به 40 میلیون دلار می رسد.
احمد علیرضابیگی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این رقم علاوه بر ارز آوری ناشی از صادرات فرش دستباف آذربایجان شرقی به کشورهای مختلف جهان از طریق فرودگاه بین المللی تبریز و دیگر مبادی خروجی کشوراست.
وی افزود: صادرات استان در حوزه صنایع دستی در رشته های گوناگون از قبیل جواهرات ، گلیم ، ورنی ، جاجیم ، شیشه ، نقره و طلاکوبی انجام می شود.
وی از این که صنایع دستی به عنوان یکی از مصادیق عینی هنر و هنرپروری در عصر زندگی ماشینی در غربت مانده ، ابراز تاسف کرد و اظهار داشت: این در حالی است که هنرمندان با تحمل مشقات فراوان همچنان به هنرهای صنایع دستی پایبند مانده اند.
علیرضا بیگی از هنرمندان حوزه صنایع دستی به عنوان میراث داران واقعی هنر در جامعه اسلامی یاد کرد و گفت: این قشر ارزشمند و خلاق با تلاش های خالص و بی شائبه شان ، زیبایی بی بدیل و ظرافت هنر را در جسم سخت چوب و آهن متجلی می کنند.
وی با تاکید بر ضرورت گرامیداشت شان و منزلت هنرمندان صنایع دستی به عنوان منتقل کنندگان این ارزش فرهنگی معنوی به نسل جوان و آینده خواستار اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از به فراموشی سپرده شدن رشته های مختلف صنایع دستی شد.
وی با اشاره به وجود 50 رشته صنایع دستی در آذربایجان شرقی به عنوان یکی از خاستگاه های اصلی تمدن ایران زمین تشریح کرد: اصالت تکریم از هنرمندان عرصه صنایع دستی عبارت از فراهم کردن زمینه های توسعه و ترویج این داشته تاریخی هنری است.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان این مطلب که پیشکسوتان صنایع دستی می توانند نقش به سزایی در ترویج رشته های صنایع دستی در بین جوانان و نوجوانان داشته باشند ، گفت: برای این منظور باید سهم صنایع دستی استان از تسهیلات بانکی متناسب با جایگاه این رشته های هنری صنعتی باشد.
وی یادآور شد: توجه به این نکته در تصمیم سازی ها ضروری است که رشته های صنایع دستی به رغم درآمدهای محدود در مقایسه با بسیاری از طرحهای خوداشتغالی از پایداری بسیار بالایی برخوردار بوده و نوسانات اقتصادی کارگاه های صنایع دستی را به تعطیلی نمی کشاند.
وی ابراز امیدواری کرد : در سایه هماهنگی و همدلی هر چه بیشتر دولت و مجلس شاهد توسعه رشته های صنایع دستی در جامعه باشیم.
607/586/518 شماره 117 ساعت 12:20 تمام