نماینده شیراز: اجرای بدون اجماع طرح یارانه ها مطلوب نیست ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/02 اقتصاد.طرح هدفمند.یارانه ها شیراز- دکتر جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: به جای اینکه تعجیل کنیم و با شتاب و عجله طرح هدفمند کردن یارانه ها را مصوب و درمدت زمان کوتاهی آن را اجرا کنیم، باید شرایطی را فراهم کنیم که حداقل اجماعی روی این طرح و چارچوب آن جود داشته باشد.
به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا ، پایگاه اطلاع رسانی دکتر جعفر قادری به نقل از این نماینده شیراز اعلام کرد: دراینکه شرایط کنونی اداره اقتصاد کشورغیرقابل دوام است هیچ شکی وجود ندارد. سال هاست با پرداخت یارانه ها که حدود 30 درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد مشکلات اقتصادی زیادی را شاهد بوده ایم.
قادری افزود: اما هدفمند کردن یارانه ها و کاهش بار مالی دولت در چه فاصله زمانی و تحت چه شرایطی می تواند به سرانجام برسد موضوعی است که مورد اختلاف واقع شده است. موضوع دیگری که در این رابطه مدنظر می تواند باشد این که در کنار روش های قیمتی که وجود دارد و پرداخت نقدی یارانه ها که ممکن است آمار گرانی تورم را به دنبال داشته باشد آیا نیاز نیست روش های غیرقیمتی مثل تامین هزینه کالاها را دنبال کنیم ؟ به گفته این نماینده مجلس در رابطه با این موضوعات، اجماع وجود ندارد و به هر حال باید این طرح به مجلس آورده شود و در کمیسیون های مختلف، طرح و مورد بررسی قرار گیرد.
وی ادامه می دهد: به نظر می رسد به جای این که تعجیل کنیم و با شتاب و عجله این طرح را مصوب نماییم و همین طور در مدت زمان کوتاهی آن را اجرا کنیم، باید شرایطی را فراهم کنیم که حداقل اجماعی روی این طرح و چارچوب آن جود داشته باشد.
قادری بیان کرد: اگر اجماعی در این رابطه وجود نداشته باشد ممکن است بروز اختلافات و کشیده شدن آن به محافل مطبوعاتی باعث آفرینش حاشیه های بیشتر، پیرامون این لایحه شود.
عضو مجمع نمایندگان فارس گفت: باید اجازه دهیم این موضوع کاملا پخته و چکش کاری شود و همچنین زمان کافی و لازم جهت اجرای آن را در نظر بگیریم، چراکه نتیجه آن باید دارای کمترین نقص و کمبود باشد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد : نباید از موضوع تحول اقتصادی، استفاده سیاسی کرد؟ در واقع نباید موافقان این طرح، در جهت اهداف و مقاصد سیاسی از آن استفاده کنند و مخالفان آن نیز با استفاده از لایحه تحول اقتصادی به عنوان روزنه ای برای انتقاد و هجوم بر دولت استفاده کنند.
دکتر قادری گفت: وضعیت کنونی به صورت استخوان لای زخم، سال هاست که به همین شکل رها شده و همه باید کمک کنند تا بهترین روش برای اجرای کار پیدا شود.
این استاد دانشگاه افزود: ا دامه دادن با چنین شرایطی در مباحث اقتصادی امکان پذیر نیست، چراکه به طور مثال در بحث انرژی و سوخت، خسارت های زیادی بر پیکر اقتصاد کشور وارد خواهد شد. ساختار اجرایی مثل گذشته توانایی ندارد تا از محل درآمدهای نفتی بخشی از یارانه ها را پرداخت کند.
بنابراین دیر یا زود جهت دهی و هدفمند کردن یارانه ها باید اجرایی شود.
اما این که به چه شکل بخواهیم این طرح را اجرایی کنیم مباحث کارشناسی پیچیده ای می طلبد.
قادری افزود: اما باید شرایط را به گونه ای فراهم کنیم که جامعه حساسیت به خرج ندهد. با توجه به این که در آستانه انتخابات هستیم نباید شرایطی را فراهم سازیم که بهره برداری های خاصی از این گونه طرحها صورت پذیرد.
در واقع باید همه با هم، مردم را آماده یک تحول کنیم و این موضوع نباید رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد.
مردم باید توجیه شوند و اطلاعات پیرامون طرحها به درستی در اختیار آنها قرار گیرد، چراکه هر جا ملت احساس کرده اند نیاز به همکاری و کمکشان وجود داشته ؟ داوطلبانه به دولت ها کمک کرده اند.
677 / 675 شماره 114 ساعت 12:19 تمام