وزیر مسکن : عزم دولت نهم تامین مسکن ملکی برای اقشار کم درآمد است ................................................................
مشهد، خبرگزاری جمهوری اسلامی 18/08/87 داخلی.اقتصادی.مسکن.
وزیر مسکن و شهرسازی گفت: عزم دولت نهم تامین مسکن ملکی برای اقشار آسیب پذیر و تولید مسکن انبوه به روش فناوری نوین و با کیفیت و مقاوم است .
محمد سعیدی کیا روز شنبه در نخستین همایش ملی فناوری های نوین صنعت ساختمان در مشهد افزود: برای تولید مسکن انبوه باید روش ساخت و ساز سنتی را به روش صنعتی با فناوری نوین تغییر دهیم .
وی ادامه داد : افزایش سرعت ساخت و ساز ، مصرف کمتر منابع ملی، با توجه به اقلیم های خاص، سبک سازی و افزایش عمر ساختمان و کیفیت آن از جمله مواردی است که ما را ترغیب می کند تا به سمت صنعتی سازی ساختمان حرکت کنیم.
وی اظهار داشت: براساس آمار سال 85 با کمبود 5/1 میلیون واحد مسکونی رو برو است ، ضمن اینکه سالانه به طور متوسط 900 هزار ازدواج در کشور اتفاق می افتد که این ارقام نشان دهنده نیاز کشور به مسکن جدید است.
سعیدی کیا افزود: در تمامی کشورها دولت ها هدف گذاریهای مختلفی در خصوص مسکن داشتند که در این زمینه دولت تامین مسکن را در دستور کار خود قرار داده است .
وزیر مسکن و شهرسازی اظهارداشت : حجم بزرگ ساخت و ساز در کشور با روش های قدیمی قابل وصول نیست و اگر هم قابل وصول باشد به مصلحت نیست که این همه منابع تلف شود .
سعیدی کیا در ادامه خطاب به تولیدکنندگان صنعت ساختمان گفت: دولت بستر ساز و شما اجراء کننده و کمک کننده هستید .
او اعلام کرد: هم اینک برخی از فناوری نوین در صنعت ساختمان وجود دارد ولی استفاده از آنها متداول نشده است و عدم برقراری این ارتباط میان تولیدکننده و استفاده کننده یک نقص است .
وی ادامه داد: بخشی از آن بر عهده دولت و بقیه از وظایف دیگر ارگان ها مثل سازمانهای نظام مهندسی ساختمان، شهرداری ها، سازمان مسکن و شهرسازی ، انبوه سازان ، صاحبان صنایع ، دانشگاهها می باشد .
وزیر مسکن و شهرسازی با بیان این که دستگاههای مرتبط با امر ساخت و ساز و خدمات شهری باید وظایف خود را مشخص کنند ، افزود: دولت در این مرحله تامین زمین، تسهیلات رایانه و تسهیلات لازم در واردات ماشین آلات مصالح ساختمان جزو وظایف خود پیش بینی کرده است.
سعیدی کیا ادامه داد: نقص دیگر ما در کشور این است که بیشتر مدیر تولید بودیم و کمتر نقش یک مدیر بازار را ایفا کرده ایم در حالی که تولیدکننده باید بتواند تولیدات خود را در بازار عرضه کرده و مصرف کننده را به استفاده از آن تشویق و ترغیب کنند.
وزیر مسکن در پایان گفت : همه باید به عنوان یک عضو وظیفه خود در رابطه با فناوری های نوین را انجام دهد و نباید فقط منتظر این اجلاس ها بود بلکه باید کارها به صورت مداوم پیگیری شود ودر جلسه بعدی باید مشخص شود، که هر فر چه کاری کرده چه میزان از وظایف خود را انجام داده است.
در این همایش دو روزه 500 تن از روسای مسکن و شهرسازی استانها ، رییسان نظام مهندسی ساختمان مراکز استانها ، روسای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معاونان عمرانی استانداری ها ، شهرداران کلانشهرها ، مدیران انجمن انبوه سازان کشور، استادان دانشگاهها و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی با فناوری نوین و مدیران مراکز تحقیقات ساختمان و مسکن شرکت دارند.ک/3 662/589/659 شماره 368 ساعت 15:58 تمام