۱۹ مهر ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7461081
۰ نفر
آیین نکوداشت یاد روز حافظ در شیراز برگزار شد ...............................................
شیراز، خبرگزاری جمهوری اسلامی 19/7/87 داخلی.فرهنگی.یاد روز حافظ.
آیین نکوداشت یاد روز حافظ جمعه شب با حضور اصحاب فرهنگ، صاحبان اندیشه و جمعی از حافظ شناسان و دوستداران لسان الغیب بر بارگاه قدسی خواجه شیراز در پایتخت فرهنگی ایران زمین برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی در این آیین که با عطر روح بخش فضای معنوی حافظیه همراه بود دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به تبیین اندیشه های خواجه شیراز و روشنگری در شخصیت و مشی فرهنگی غزلسرای نامی ایران زمین پرداخت.
دوستداران خواجه شیراز در آیین یاد روز حافظ که هر سال همزمان با بیستم مهر ماه برگزار می شود از روح متعالی لسان الغیب مدد می جویند و با الهام از مشی متعالی حافظ شیرازی روح و روان را در چشمه جوشان معنوی دیدار از آرامگاه حافظ می شویند و صیقل می دهند.
آیین یاد روز حافظ بر تربت خواجه شیراز همراه با سخنرانی مهندس سید محمدرضا رضا زاده استاندار فارس و اجرای مراسم تواشیح و همخوانی بود.
قرار است امسال همزمان با یاد روز حافظ یک نسخه دست نویس از دیوان حافظ که یکی از دوستداران ادبیات و فرهنگ به انجمن خوشنویسان ایران اهدا کرد و این انجمن، این کتاب را به مقام معظم رهبری هدیه کرد و ایشان این کتاب را به سبب نفیس بودن به کتابخانه آستان قدس رضوی برای چاپ اهدا کرده اند رونمایی شود.
برگزاری شبی با قرآن با حضورقاریان برجسته استان فارس، اجرای تواشیح و همچنین موسیقی توسط گروه مغان و انتشار دفتر یازدهم حافظ پژوهی که حاوی مجموعه سخنرانی های پارسال آیین بزرگداشت حافظ است،از دیگر برنامه هایی است که در این آیین بزرگداشت، برگزار خواهد شد.
امسال در 20 مهرماه و در روز بزرگداشت حافظ، در 75 کشور که جمهوری اسلامی ایران دارای دفاتر فرهنگی است و همچنین در داخل در 12 شهر کشور از سوی انجمن دوستداران حافظ نیز برنامه های ویژه ای برپا می شود.
برنامه های بزرگداشت حافظ در شیراز با مشارکت استانداری فارس، شهرداری شیراز، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آموزش و پرورش واوقاف استان فارس،مرکز حافظ شناسی وانجمن دوستداران حافظ سامان یافته است.
20 مهر در تقویم ملی ایرانیان یاد روز نام گرفته و این روز از سوی دوستداران حافظ نیکو داشته می شود. ک/2 677/515/675 شماره 145 ساعت 20:14 تمام