۱۲ شهریور ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7448317
۰ نفر
معاون ارشاد فارس :چاپخانه ها تاثیر مستقیم در فرهنگ دارند .........................................................
شیراز، خبرگزاری جمهوری اسلامی 12/6/87 داخلی.اجتماعی.چاپخانه داران و ناشران.
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت : چاپ کتاب به عنوان ماحصل فعالیت حرفه ای چاپخانه ها می باشد از این رو چاپخانه ها به عنوان یک صنعت به فرهنگ نزدیکترند و تاثیر مستقیم در فرهنگ دارند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، احمدرضا نداف دوشنبه شب در گردهمایی چاپخانه داران و ناشران فارس در شیراز افزود:وجود افراد جدید در بحث چاپ می تواند به رشد آن کمک کند و می توانند صنعت چاپ را در مسیر پیشرفت قرار دهد.
وی ادامه داد:صنعت چاپ اگر جایگاه خود را در جامعه پیدا کند می تواند بیشترین اثر را در بقیه صنایع داشته باشد و در حال حاضر 115 چاپحانه در استان فارس وجود دارد.
نداف اظهار داشت : نباید از قافله این صنعت در دنیا عقب بیفتیم و باید برای تحقق و رسیدن به این قافله باید همه دست در دست هم قرار دهند وصنعت چاپ را در مسیر رشد قرار دهند.
نماینده چاپ خانه داران در استان فارس نیز در این گردهمایی گفت: صنعت چاپ حرفه مقدس و ارزشمند است که می تواند در تاریخ و فرهنگ ملت ها تاثیر بسزایی داشته باشد و این صنعت موجب ترویج علم در بین جوامع بشری شده است.
عبدالحسین حسین زادگان ادامه داد: امروزه چاپخانه ها در گسترش علم و دانش و فرهنگ نقش موثری دارند و می توانند افکار جامعه را تغییر دهند.
وی گفت:چاپخانه ها در ایران با وجود اهمیت و ارزش زیاد رتبه 27 در جهان را دارد و باید در این حوزه یک انقلاب اساسی صورت بگیرد و پیشرفت کند و با تحولات و تغییرات صنعت چاپ در جهان هم گامی داشته باشد و کاری انجام شود که صنعت چاپ ارزش واقعی خود را در جامعه بدست بیاورد.
وی اضافه کرد: سیاست های این صنعت باید با هماهنگی خبرگان این صنعت تغییر کند تا این صنعت بتواند در مسیر واقعی خود قرار گیرد.
حسین زادگان یادآور شد: از جمله مشکلات چاپخانه داران پرداخت مالیات سنگین ،عدم وجود تسهیلات برای این صنعت و بالا رفتن قیمت کاغذ و جوهر می باشد.
بیانیه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست به مناسبت 11 شهریور روز ملی صنعت چاپ (11 شهریور) توسط دکتر منصور طبیعی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد.ک/2 7378/677/675 شماره 025 ساعت 10:08 تمام