مدیرکل ثبت احوال مازندران: تاخیر در ثبت ولادت و وفات تعقیب کیفری دارد ...................................................................
ساری ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 06/05/87 داخلی.اجتماعی.ثبت احوال.مازندران.
مدیرکل ثبت احوال مازندران گفت: تاخیر در ثبت وقایع ولادت و وفات تعقیب کیفری به همراه دارد.
"فرج الله ملکی" روز یکشنبه در جمع روسای ادارات ثبت احوال شهرستان های مازندران با یادآوری مجازات های پیش بینی شده در قانون تخلفات، جرایم و مجازات های مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: در صورت تاخیر در اعلام وقایع ولادت و وفات برابر ماده سه همین قانون علاوه بر انجام تکالیف قانونی، اعلام کننده تحت تعقیب کیفری قرار می گیرد.
وی اظهارداشت: طرح پوشش ثبت بموقع وقایع ولادت و وفات یکی از مهمترین و اساسی ترین وظایف محوله به ادارات ثبت احوال است.
وی یادآورشد: با خارج شدن ثبت احوال از روش های سنتی و قدیمی وثبت وقایع به روش پیشرفته روند فعالیت های این نهاد شکل مطلوبتری یافته است.
وی ابراز امیداوری کرد تا با استقرار شبکه اعلام در روستاها و همکاری بیشتر مسوولان محلی ازجمله دهیاران شوراهای اسلامی، خانه های بهداشت ومسوولان گورستان ها، ثبت وقایع حیاتی ولادت و وفات در مهلت قانونی انجام شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، "ملکی" موالید و فوت را ازمهمترین منابع آماری و جمعیتی دانسته و از اقشار مختلف مردم خواست تا به موجب قانون واقعه ولادت نوزاد را در مهلت قانونی حداکثر 15 روز بعداز تاریخ تولد و وفات را در مهلت 10 روز به نزدیکترین اداره ثبت احوال محل سکونت خود اطلاع دهند.
در خاتمه این نشست برخی از روسای ادارات ثبت احوال شهرستان و کارشناسان در ارتباط با موارد مختلف دیدگاه ها و مشکلات خود را مطرح کردند. ک/3 2501/402/508 شماره 185 ساعت 12:57 تمام