سند جنایت سردمداران کاخ سفید بر فراز آب های خلیج فارس 20 ساله شد ..................................................................
بندرعباس ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/4/87 داخلی.اجتماعی.مناسبت ها.
سند جنایت سردمداران کاخ سفید بر فراز آب های نیلگون خلیج فارس درسال 1367 که باهدف قراردادن هواپیمای مسافری کشورمان منجر به کشته شدن 290 مسافر بیگناه گردید، 20ساله شد.
دو دهه پیش در چنین روزی 290 مسافر که باآرزوهای دور و دراز در یک هواپیمای مسافربری از بندرعباس قصد عزیمت به دبی را داشتند مورد حمله ناجوانمردانه ناو دریایی آمریکایی قرار گرفتند.
به گزارش ایرنا، بودند کودکانی که در آغوش مادر جان دادند و زوج هایی که تازه پیمان زندگی بسته بودند و مادرانی که یگانه فرزند داشتند و همسرانی که تنها نان آور خانواده بودند و همه درآتش خشم آمریکا سوختند.
اجساد آنها مدت ها در آبهای خلیج فارس ماند و برخی هم اصلا پیدا نشد و خانواده های آنها چشم براه بودند.
درحالی که رزمندگان ما آخرین روزهای جنگ هشت ساله را سپری می کردند و هر روز دشمن را مجبور به عقب نشینی ، شکست و زبونی می کردند، دیو استکبار حامی اصلی صدام خود به میدان آمد و در برابر انسانهای بی دفاع ایستاد.
آمریکا که صدام را از دست رفته می دید و ازاین مرده متعفن کاری برنمی آمد راه چاره ای جز دخالت مستقیم در جنگ ندید ولی چه جنگی که طرف مقابل هیچ گونه ابرازی برای دفاع نداشت و به وسیله ای حمله کرد که مخصوص حمل مسافر غیر نظامی بود.
در روز12تیرماه سال 1367 ساعت 10 صبح هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران به شماره پرواز 655ازفرودگاه بندرعباس از زمین برخاست وبه مقصد دبی درحال اوج گیری بود که دقایقی بعد موردحمله دوفروند موشک ازناو وینسنس آمریکایی مستقر در خلیج فارس قرار گرفت.
هنوز چند ساعتی از اصابت موشک ناوآمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران نگذشته بود که رونالد ریگان رییس جمهوری وقت آمریکا و دریا سالار ویلیام کراو رییس ستاد نیروهای مسلح آمریکا تایید کردند که هواپیمای مسافربری ایران توسط ناوآمریکایی وینسنس سرنگون شده است.
این هواپیما تمام قوانین بین المللی هواپیمایی را رعایت کرده بود و در کریدور هوایی هواپیماهای مسافری قرار داشت و با برج مواقبت هماهنگ بود اما ویل راجرز کوپر فرمانده ناو وینسنس آمریکا با این اقدام شرمانه خود همه قوانین بین المللی را زیر پا گذاشت.
اینکه بعدها توجیه کردند این هواپیما، جنگی بود و به سمت ناو در حرکت بود، بهانه برای سرپوش گذاشتن جنایت بود اما تاریخ این جنایت را به ثبت رساند.
این سند جنایت هرسال که از عمر آن می گذرد برای بشریت و برای نسل های بعد بازخوانی می شود که چگونه دریک لحظه جان290مسافر را بر فراز آسمان بگیرید و آن وقت به فرمانده آن مدال شجاعت بدهید.
بوش پدر، معاون رییس جمهوری وقت آمریکا به ویل راجرز فرمانده ناو وینسنس به دلیل سرنگونی هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران و کشته شدن 290 مسافر و خدمه آن مدال شجاعت داد.
مدال شجاعت به قیمت تمام شدن جان صدها مسافر بی دفاع ،چه ارزشی برای انسان دارد و اصولا وجدانی هم در کار بوده و هست که از خود بپرسداین مدال شجاعت است یا مدال ننگ و بی عار شدن انسان سراسر مغرور.
رییس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران هرمزگان گفت:آمریکادر حالی که دم از حقوق بشر می زند که با به شهادت رساندن 290 مسافرسرنشینان هواپیمای جمهوری اسلامی این ادعای دروغین آنها برملا شد.
اسحق دستگزین به ایرنا گفت: 290 مسافر بی گناه در حالی که از منطقه جنگی دوربودندو با خیال راحت حرکت می کردند و درمیان آنها زنان و کودکان بودند مورد حمله ناو جنگی آمریکا در خلیج فارس قرار گرفتند.
وی بیان کرد: آمریکا با این جنایت ضد بشری در تیر ماه سال 1367ثابت کرد ضد بشر است و بایستی سردمداران آن در دادگاه بین المللی بعنوان جنایتکار جنگی محکوم وبه سزای اعمالشان برسند.
وی گفت: آمریکا در هیچ جای دنیا امنیت و آسایش نیاورده و همه جا خرابی برجای گذاشته و مردم دنیا جز نفرت از این غول مزاحم چیزی به خاطر ندارند و نمونه های آن در همین کشورهای همسایه نظیر عراق و افغانستان را می بینیم.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار وارزشهای دفاع مقدس هرمزگان هم گفت: روز12 تیر امسال نیز 50 خانواده شهید این حادثه دردناک برای شرکت در مراسم گلباران شهادتگاه آنها دعوت شده اند.
ناوسالاریکم عبدالحسین فاضلی افزود: همچنین 60 کودک به یاد 60 کودک پر پر شده مسافر ایرباس دراین روز 60 کبوتر در روز مراسم رها می کنند و 655 بوته گل توسط مهمانان به آب انداخته می شود.
وی ادامه داد: این مراسم با شرکت مسوولان کشوری،لشکری ومحلی دریک شناور تندرو، دو فروند قایق،دوفروند ناوچه وناو ویک فروند بالگرد در آبهای خلیج فارس شهادت گاه 290 مسافر هواپیمای جمهوری اسلامی برگزارمی شود.
وی بیان کرد: دراین روز 65 نفرازهنرمندان صاحب نام کشور درمراسم گلباران شرکت می کنند.
مدیرکل بنیادحفظ آثاروارزش های دفاع مقدس هرمزگان اظهارداشت: پنجشنبه هم با هماهنگی یک نهاد مردمی درآمریکابه یاد شهدای ایرباس جمهوری اسلامی در یکی از کلیساهای آن کشور مراسم یادبود برگزار می شود.
فاضلی گفت:این نهاد مردمی، ضد جنگ است که اعضای آن در حمایت از جان باختگان ایرباس گرد هم می آیند وابراز همدردی می کنند.
وی بیان کرد:همچنین فراخوان بین المللی برای طرح یادمان شهدای هواپیمای جمهوری اسلامی ایران به کشورهای مختلف اعلام شده که به بهترین طرح، جوایز اهدا می شود.ک/4 668/667/675 شماره 120 ساعت 12:21 تمام