۱۱ تیر ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7426187
۰ نفر
حرکت جدی صنعت نوپای ایلام در مسیر رشد و توسعه ...............................................
ایلام ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/04/87 داخلی.اقتصادی.صنعت.
با وجود گذشت چند سال از عمر صنعت نوپای ایلام اما گامهای بلندی برای رسیدن به مرز توسعه پایدار صنعتی در این استان برداشته شده است.
ایلام بنا به دلایلی مانند بی مهری رژیم ستم شاهی و پس از آن محرومیت نسبی از برنامه های محرومیت زدایانه نظام جمهوری اسلامی به دلیل مواجهه مستقیم با دفاع مقدس و پس از آن بازسازی سازه های تخریب شده در جریان جنگ تحمیلی از پایین ترین میزان اشتغال و تولید صنعتی در کشور رنجور بوده است.
با این وصف برخی دست اندرکاران روند رشد صنعتی ایلام در سه سال گذشته را امیدوارکننده ارزیابی می کنند اگرچه هنوز تا نقطه مطلوب فاصله بسیار است.
معاون برنامه ریزی سازمان صنایع و معادن ایلام می گوید: صنعت مهمترین بخش برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار بشمار می رود.
"جمال فرامرزی" افزود: استان ایلام اکنون به ویژه در سالهای اخیر با نگاه ویژه دولتمردان به این بخش در مسیر رشد و ترقی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: مجموعه سیاست های این حوزه شامل نوسازی و بازسازی واحدهای راکد، ایجاد صنایع جدید براساس مزیتهای نسبی و رقابتی استان و تلاش صنعتگران از جمله برنامه های این سازمان در استان ایلام است.
فرامرزی گفت: دولت نهم در جریان سفر استانی به ایلام مصوبات ارزشمندی برای توسعه این بخش تصویب کرد که نویددهنده حرکتی پویا برای رشد این بخش است.
رییس سازمان صنایع و معادن ایلام نیز گفت: اکنون حدود 350 طرح صنعتی در این استان فعال است.
"مظفر فروتن" افزود: افزون بر طرحهای صنعتی و معدنی فعال هم اینک تلاشهای جدی برای راه اندازی واحدهای صنعتی و معدنی جدید در جریان است.
وی ادامه داد: اکنون طرحهای متعدد صنعتی در استان ایلام در حال اجراست که با بهره برداری از آنها تحولی جدی در عرصه اقتصادی منطقه ایجاد خواهد شد.
بگفته وی، مهمترین این طرحها شامل کارخانه های سیمانهای (مهران، دهلران، ایوان و بدره ) ، مجتمع پتروشیمی ، بیتومین ایوان و بخاری پراید است.
او افزود: پیشرفت فیزیکی این طرحها بین 20 تا 90 درصد است که تاکنون عتبارهای هنگفتی برای اجرای آنان سرمایه گذاری شده است.
وی ادامه داد: باتوجه به اینکه طرحهای صنعت و معدن پایه و اساس اقتصاد به شمار می روند در صورت تامین اعتبار و راه اندازی این طرحها تحولی عظیم در اقتصاد منطقه ایجاد می شود.
رییس سازمان صنایع و معادن ایلام همچنین به سیاستهای دولت نهم برای توسعه بخش صنعت اشاره کرد و گفت: تاکنون 532 میلیارد ریال تسهیلات از محل بنگاه های اقتصادی زودبازده در این استان به بخش صنعت و معدن پرداخت شده است.
فروتن افزود: با اجرای این طرحهای صنعتی در مجموع برای حدود پنج هزار نفر شغل ایجاد می شود.
وی ادامه داد: این میزان اعتبار در دو سال گذشته برای سرعت بخشی به طرحهای صنعتی در استان ایلام از محل بنگاه های اقتصادی زودبازده اختصاص یافته است.
بگفته وی، این طرحها بیشتر در بخش صنایع غذایی، فلزی، شیمیایی و پوشاک است.
او افزود: از زمان شروع پرداخت تسهیلات از محل بنگاه های زودبازده در دولت نهم تاکنون تعداد 578 طرح در بخش صنعت و معدن به تصویب گروه های کارشناسی رسیده اند.
رییس سازمان صنایع و معادن ایلام گفت: برای اجرای این طرحها در مجموع پنج هزار و 870 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
فروتن افزود: از مجموع این طرحها تاکنون تعداد 239 طرح با رقمی بالغ بر یکهزار و 486 میلیارد ریال به تصویب بانکهای عامل رسیده است.
به گفته او، با پرداخت تسهیلات بنگاه های اقتصادی زودبازده به بخش صنعتی در آینده شاهد شکوفایی این حوزه خواهیم بود.
رییس سازمان صنایع و معادن ایلام همچنین به سیاستهای وزارت صنایع و معادن برای توسعه صنعت متناسب بامزیتهای مناطق کشور اشاره کرد و گفت: ر راستای اجرای طرح آمایش صنعتی کشور قرار است 14 طرح بزرگ صنعتی در این استان اجرا شود.
فروتن گفت: این 14 طرح به تازگی در نشست تخصصی وزارت صنایع و معادن به تصویب رسیده و برای اجرا به استان ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: این طرحهای صنعتی بزرگ بیشتر در بخشهای صنایع شیمیایی و پایین دستی پتروشیمی، صنایع غذایی، معادن، و تولید تجهیزات نفت و گاز است.
او افزود: برای اجرای این طرحها در مجموع دو هزار و 640 میلیارد ریال تسهیلات اختصاص یافته است.
رییس سازمان صنایع و معادن استان ایلام گفت: در جریان مصوبه هیات دولت 200 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح آمایش صنعتی کشور اختصاص یافته که و سهم هر استان مشخص شده است.
فروتن افزود: با اجرای این طرحهای صنعتی بزرگ در استان ایلام زمینه رشد و تحول صنعتی در این منطقه فراهم می شود.ک/4 7173/633/1139 شماره 028 ساعت 09:57 تمام