۴ فروردین ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7389037
۰ نفر
نگاهی به مناطق گردشگری گیلان شهر تاریخی 1200 ساله "هفت دغنان" صومعه سرا نماد تمدن گیلان زمین ..............................................................
صومعه سرا، خبرگزاری جمهوری اسلامی 04/01/87 داخلی.فرهنگی.گردشگری.تمدن.
استان گیلان ستاره زیبای آسمان شمال ایران علاوه بر زیبایی های منحصر به فرد خود نمادی از تمدن و تاریخ کهن کشور است که می توان با سفر به این استان آن را مشاهده کرد.
امروز کمتر گردشگر در کشور و دنیا وجود دارد که نام برخی از جاذبه های طبیعی و گردشگری گیلان چون شهرک تاریخی و باستانی ماسوله، تپه ها و جام مارلیک و یا تالاب بین المللی بندرانزلی و دهها آثار تاریخی را نشنیده و یا از نزدیک مشاهده نکرده باشد.
به گزارش ایرنا، جاذبه های گردشگری این استان آنقدر بسیار است که تقریبا جایی نیست که برای یک مسافر خالی از لطف و جذابیت باشد.
این جاذبه هابطورکلی در دل تمامی شهرهاو روستاهای استان باقدمت چند هزار ساله نهفته است و پذیرای میهمانانی است که از نقاط دور و نزدیک در سرزمین کوه و دریا و جنگل قصد تفریح دارند.
اما شهر تاریخی یکهزار و 200 ساله هفت دغنان شهرستان صومعه سرا در غرب مرکز این استان خود نمادی از تمدن و تاریخ کهن کشور و گیلان است که از سال 82 مورد بررسی کارشناسان باستانشناسی کشور قرار گرفته است.
این شهر قدیمی و تاریخی در منطقه " گسکر" شهرستان صومعه سرا قرار دارد که در گذشته مرکز حکومت گسکرات بوده است.
در کتاب از " آستارا تا استارباد " اثر دکتر " منوچهر ستوده " در خصوص منطقه گسکر آورده شده است: در زمان فتحعلی شاه است که حدود " گسکر" مشخص می شود و حاکم این بخش " زیکسار" را مرکز حکومت خود می کند.
دهکده هایی که در زمینهای هموار قرار داشتند، بنام " گیل گسکر" و دهکده های کوهستانی همجوار را که تالش نشین بود، " تالش گسکر "خواندند.
همچنین در این کتاب نوشته شده: مرکز اصلی گسکر، طاهرگوراب یکی از بخش های فعلی شهرستان صومعه سرا است که در 9 کیلومتری شمال غربی کسما و هفت کیلومتری مرداب انزلی، کنار رودخانه خالکیا بنا شده است.
دکتر ستوده در این کتاب نوشته است: در زمان رابینو(1331 قمری ) جمعیت آن 918 خانوار بوده است که تقریبا گیلک و شیعی مذهب بوده اند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، ویرانه ها و خرابه های بجا مانده شهر تاریخی هفت دغنان نشان از یک منطقه باستانی دارد که به گفته باستان شناسان حداقل 1200 سال قدمت آن است.
این شهر تاریخی در فاصله 55 کیلومتری شهر رشت و 25 کیلومتری شهرستان صومعه سرا در غرب گیلان واقع شده است.
این محوطه تاریخی برای اولین بارتوسط باستان شناسان درسال 1382 شناسایی و گمانه زنی های آزمایشی متعددی در همان سال به مرکزیت محدوده مقبره سیده کلثوم ، معروف به "امامزاده حوری سو" برای تعیین محدوده شهر انجام شده است.
پس از این گمانه زنی ها، باستان شناسان گیلانی بقایایی از یک گورستان دوره اسلامی را شناسایی کردند که اجساد این گورستان به صورت نامنظم دفن شده بودند که بنا به فرضیه باستان شناسان این امر به دلیل وقوع حادثه ای همچون زلزله، بیماری و یا جنگ اتفاق افتاده است.
در سال 1382 پرونده ثبتی این محوطه توسط باستان شناسان آماده شد و 60 هکتار از آن که بقایای یک شهر تاریخی را در برداشت در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
با این حال دومین فصل از کاوش های منطقه تاریخی هفت دغنان شهرستان صومعه سرا در غرب گیلان از دو سال گذشته آغاز شده است که در این کاوش گروهی از پژوهشگران و متخصصان رشته های مرتبط با باستان شناسی نیز حضور دارند.
در این مرحله باستان شناسان موفق شدند بخش هایی از این شهر تاریخی را که شامل حمام های قدیمی ، بقایایی از ساختمان های قدیمی ، پل های خشتی ، مسیر آبرسانی به داخل شهر، جاده های سنگفرش ، انبارهای متعلق به تنبوشه های سفالی و معابر را شناسایی کنند.
کاوش و گمانه زنی های انجام شده در نقاط مختلف محوطه نشان می دهد که این شهر براساس الگو و سیستم شهری پیشرفته طراحی شده و تمامی خصوصیات شهرهای دوره اسلامی را در گیلان دارد.
با توجه به آثار به دست آمده از این شهر که شامل آجر ، سفال ، شیشه ، کاشی ، استخوان و فلز می باشد باستان شناسان به این نتیجه رسیده اند که شهر تخریب شده، در گذشته دارای ساختمان های بسیار مجلل و زیبا بوده است.
کارشناسان میراث فرهنگی استان همچنین به نشانه هایی دست یافتند که حاکی از مراوده تجاری مردم این شهر تاریخی با چین و روسیه می باشد .
بنا به گفته باستان شناسان، این شهر در قدیم مرکز فروش ابریشم بود که در عوض آن اجناس چینی و روسی مبادله می شده است.
عمده مصالح به کار رفته در معماری هفت دغنان شامل آجر، کاشی ، ساروج ، همراه با سنگ های گرد رودخانه ای است.
اکنون این مکان تاریخی یکی از جاذبه های مهم شهرستان صومعه سرا است که در صورت مهیا شدن و مزیت سازی برای بازدید در جذب گردشگران خارجی و داخلی موثر واقع می شود.
شهرستان صومعه سرا با جمعیتی بالغ بر 136 هزار نفر در غرب گیلان قرار دارد و شامل سه بخش مرکزی، تولمات و گوراب زرمیخ است.ک/3 604 شماره 042 ساعت 11:38 تمام