۲۷ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7206708
۰ نفر
مرمت ایوان و سقف عمارت عالی قاپوی اصفهان پایان یافت ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/27 فرهنگی.میراث فرهنگی.عالی قاپو اصفهان - داربست های عمارت عالی قاپو در میدان امام اصفهان، پس از گذشت شش سال با حضورمعاون اول رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی گشوده شد وعملا عملیات مرمت این بنای دوره صفویه به پایان رسید.
به گزارش ایرنا، روز جمعه حمید بقایی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از عملیات مرمت عمارت عالی قاپو و چهلستون بازدید و در جریان این بازدید داربست هایی که برای مرمت عالی قاپو بسته شده بود پس از شش سال جمع آوری شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در جریان این بازدید به ایرنا گفت: عملیات مرمت 160 متر از محوطه ایوان و سقف عمارت عالی قاپو از سال 83 آغاز و داربست های فلزی از سال 84 در این بنا بسته شده بود.
اسفندیار حیدری پور اظهار داشت: استحکام بخشی برخی از ستونهای این عمارت قبل از انقلاب توسط کارشناسان ایتالیایی انجام شده بود و مرمت باقی مانده ستون ها نیز که موریانه آنرا از بین برده بود با اعتباری بالغ بر 800 میلیون تومان انجام شد.
وی اضافه کرد: 480 میلیون تومان از اعتبار هزینه شده برای مرت این بنا طی 5/1 سال گذشته هزینه شده است.
حیدری پور همچنین در خصوص مرمت چهلستون گفت: مرمت این بنا نیز با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان از سال 88 آغاز شده و تاکنون بیش از دو هزار متر آجر فرش و پنجهزار متر مکعب عملیات خاکبرداری در این بنا صورت گرفته است.
/558/ 607 شماره 128 ساعت 19:03 تمام