۱۲ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7203760
۰ نفر
آیت الله سبحانی:قیام امام حسین (ع)، الگوی جهان بشریت است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 فرهنگی.آیت الله سبحانی.قم قم- آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: قیام امام حسین (ع) و واقعه عاشورا، الگویی برای جهان بشریت است.
به گزارش ایرنا، آیت اللهجعفر سبحانیروزپنجشنبه در آیین سیزدهمین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسیافزود: الان هم اگر جهان بشریت متوجه نهضت و قیام امام حسین (ع) شود می تواند بدرستی از این واقعه الگو و درس بگیرد.
وی افزود: قیام امام متعلق به عصر خویش نیست و اگر امروز در جهان زلزله ای برپا شده،از ذلت و خفتی است که بر مردم تحمیل شده لذا صبر هم اندازه ای دارد وقتی که این صبر لبریز شد قیام ، حسینی می شود.
آیت الله سبحانی افزود: در میان تاریخ بشر قیامهای فراوانی رخ داده است که می توان آنها را برشمرد و دراین میان نهضت و کار انبیای الهی درخشندگی خاصی داشته و باعث شده است در حافظه جهان ثبت و حفظ شود.
وی افزود:قیام انبیا بافطرت انسان هماهنگ است زیرا فطرت انسان،خواهان پاکی، عدالت طلبی و آزادگی است و این باعث شده است تا انقلاب امام حسین (ع ) در جهان همیشه پاینده و زنده باشد.
وی با اشاره به اینکه در تحلیل قیام امام عقاید بسیاری عنوان شده است، گفت: نویسندگان و تحلیلگران از زوایای مختلف فکری و اعتقادی خود این واقعه را تحلیل کرده اند و گفته اند که امام حسین (ع)خواهان شهادت،مقوله تصرف حکومت و تشکیل حکومت اسلامی بوده است.
استاد برجسته حوزه اضافه کرد: تحلیلگران این موارد را از انگیزه های نهضت حسینی (ع)ذکر کرده اند که این نظریه ها به نوبه خود نیازمند تجزیه و تحلیل است و هر یک باید از تمام جوانب مورد بررسی قرار گیرند.
وی قیام امام حسین (ع)را یک وظیفه همگانی دانست و افزود:این بزرگوار، اسلام را در خطر دید و با احساس مسوولیت از آغاز قیام در پاسخ به بسیاری از حاکمان جبار، نهضتش را یک تکلیف همگانی اعلام و خودش به عنوان پیشوا در جلوی صفوف قیام حرکت کرد.
آیت الله سبحانی افزود:امام حسین (ع)برای احیاء و اقامه دین و مذهب آشکارکردن حقایق نهفته قیام کرد و اگر سکوت می کرد همین مقدار از دین نیز از دست می رفت.
استاد برجسته حوزه افزود: برخی از افراد کم خرد با ایجاد شبهه که چرا امام حسین (ع) در این نهضت خود را به کام مرگ فرستاد، باید گفت شهادت از مقدمات و مقررات یک انقلاب است و باید جان را فدای اوامر الهی کرد.
وی خطاب به روحانیون و مبلغان دین گفت: هیچ وظیفه ای بالاتر از تبلیغ دین نیست لذا مبلغان به معرفی اهداف امام حسین (ع) بپردازند و از آنچه که در شان این بزرگوار نیست و روایات ضعیفی که مطابق با اسلام نیست بپرهیزند.
آیت الله سبحانی متذکر شد:مکتب حسین (ع)برای همگان وهمه مذاهب شیعه، سنی، و دین مسیحی مطرح است و مبلغان در تبلیغ دین اسلام به مطالب بی پایه و اساس نپردازند و این قیام عاشورا را از سخنان شخص امام حسین به جهان بشناسانند.
سیزدهمین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی یکروزه با دو بخش عمومی و فراخوان مقاله با موضوع'عاشورا پژوهی در عرصه بین الملل ' از سوی جامعه المصطفی (ص ) العالمیه در مجتمع عالی امام خمینی (ره ) قم برگزار شد. ک/2 /7406/ /380 شماره 186 ساعت 15:38 تمام