سقای بی ریا، بعنوان مسوول دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم منصوب شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/11/19 سیاسی.سقای بی ریا.جامعه مدرسین قم - حجت الاسلام والمسلمینناصر سقای بی ریامشاور رییس جمهوری در امور روحانیت باحکم آیت اللهمحمد یزدیرئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بعنوان مسوول دفتر این جامعه منصوب شد.
وی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا مرکز قم گفت:مراسم معارفه وی بعنوان مسوول جدید دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بزودی انجام خواهد شد .
پیش ازاین حجت الاسلاممحمودرضا جمشیدیمسوولیت دفترجامعه مدرسین حوزه علمیه قم را برعهده داشت که اکنون مدیریت حوزه های علمیه خواهران را بر عهده دارد.
سقای بی ریا درباره ادامه فعالیت خود در سمت مشاور رییس جمهوری در امور روحانیت گفت:با توجه سمت جدید در جامعه مدرسین ، درخواست استعفای خود را خدمت رییس جمهوری محترم اعلام و ایشان شفاها با این درخواست موافقت کرده است .
وی افزود: درخواست کتبی خود مبنی بر استعفا را نیز به بزودی تقدیم رییس جمهوری محترم خواهم کرد.
سقای بی ریا اکنون علاوه بر سمت مشاور رییس جمهوری درامور روحانیت، ریاست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم را نیز بر عهده دارد.
کار تشکیل جلسات مختلف ، ارتباط با بیوت مراجع عظام تقلید ، تنظیم جلسات کمیسیون های مختلف جامعه از جمله وظایف و فعالیتهای دفتر جامعه مدرسین است .
جامعه مدرسین را جمعی از علماء و اساتید بزرگ حوزه علمیه قم، در سال 1340 پایه گذاری کردند.
این نهاد از آغاز تشکیلاتی کاملا مخفی بود و بصورت پنهانی کار میکرد.
در سال 1342 که مبارزات اسلامی ملت مسلمان ایران، به رهبری امام خمینی ( ره ) و همکاری علما و طلاب علوم دینی و سایر اقشار مردم، آغاز شد جامعه مدرسین،دعوت امام را لبیک گفت و تمام توان خود را در تایید و ادامه مبارزات به کار گرفت.
در خرداد ماه سال 1342 که امام به وسیله رژیم پهلوی بازداشت و به تهران اعزام و در پادگان نظامی، زندانی شد و مردم قهرمان ایران به عنوان اعتراض قیام کردند، جامعه مدرسین در تشویق مردم به قیام نقش مهمی بر عهده داشت.
در فروردین ماه 1342 جمعی از اعضای جامعه مدرسین به وسیله رژیم دستگیر و زندانی شدند لیکن در زندان نیز همگام با سایر زندانیان به افشاگری و مبارزات خویش ادامه میدادند و سایر اعضای جامعه نیز همگام با سایر علماء و مردم مبارز، به فعالیتهای خویش ادامه دادند.
در تاریخ دوازدهم بهمن ماه 1357، در زمان اوج مبارزات، امام خمینی به ایران بازگشت و در اثر رهبریهای قاطعانه امام و مبارزات سرسختانه امت قهرمان و شهید پرور ایران،سرانجام درروز بیست و دوم همان ماه، رژیم شاهنشاهی متلاشی شد وانقلاب اسلامی پیروز گشت.
در این زمان مسئولیت جامعه مدرسین تغییر کرد و از صورت مبارزه با رژیم طاغوت به نهاد مشارکت در تاسیس و تثبیت حکومت اسلامی تبدیل شد.
پذیرفتن مسئولیتهای مربوط به نظام،حضور فعال درنهادهای مختلف مانند شورای انقلاب،مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی،مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان قانون اساسی، مجلس خبرگان رهبری، دستگاه قضائی، شورای تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی، از جمله فعالیتهای این نهاد عنوان شده است .
تبیین و تحقیق درمسائل مورد نیاز نظام مانند مسائل اقتصادی، قضائی و حقوقی، جزائی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی،اصلاح و برنامه ریزی برای حوزههای علوم دینی،تدریس علوم و معارف اسلامی و تالیف کتب موردنیاز،کمک به تامین قضات مورد نیاز، تبلیغ و گسترش اسلام ، پرورش استاد برای تدریس معارف اسلامی در دانشگاهها، تربیت مبلغ برای داخل و خارج ایران، حضور فعال در سمینارها و مجامع علمی داخل و خارج کشور از دیگر فعالیتهای جامعه مدرسین است .
فعالیتهای جامعه مدرسین اکنون در قالب دفتر جامعه مدرسین و معاونتهای جامعه و مردم،جامعه و نظام،جامعه و روحانیت ومعاونت اداری ومالی انجام می شود./3 550/ 556 شماره 047 ساعت 10:57 تمام