شش سرنشین یک لنج باری درخلیج فارس از مرگ حتمی نجات یافتند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/10/20 اقتصاد.بندر.نجات غریق بوشهر- رییس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: شش سرنشین یک لنج باری در عملیاتی هوایی و دریایی در 21 مایلی شمال غربی جزیره خارک از مرگ حتمی نجات یافتند.
علی ابراهیم زاده دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این شناور لنج باری امروز ازدبی عازم آبادان بود که به دلیل آبگرفتگی شدید و وضعیت بسیار بد جوی دچار سانحه شد.
وی اظهار داشت: با دریافت این خبر توسط مرکز کنترل دریایی جزیره خارک، بلافاصله پیام اضطرار روی کانال 16 VHF پخش و هماهنگی های لازم برای اعزام شناور و پرواز بالگرد صورت گرفت.
ابراهیم زاده ادامه داد:در این عملیات نجات یک فروند بالگرد در اختیار سازمان بنادر دریانوردی از بوشهر به پرواز در آمد و مشغول گشت زنی و جست وجو در منطقه شمال جزیره خارک شد و شناور ناجی هفت نیز برای شرکت در عملیات نجات از بندر امام به سمت خارک حرکت کرد.
رییس مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی بوشهر اضافه کرد: پس از یک ساعت جست و جو و درحالی که لنج سانحه دیده بصورت نیمه مغروق درآمده بود، بالگرد اعزامی موفق به یافتن سرنشینان این شناور در یک فروند جان پناه ( لایف رافت ) شد.
ابراهیم زاده اظهارداشت: بالگرد اعزامی، یک نفر از سرنشینان این لنج را که موفق به رفتن در جان پناه نشده بود نجات داد و پس از شناسایی یدک کش یولیان3 متعلق به شرکت نفت فلات قاره در نزدیکی محل سانحه، از این شناوربرای نجات پنج سرنشین دیگر لنج کمک خواست که بقیه سرنشینان لنج سانحه دیده توسط این شناور نجات یافتند.
وی با بیان اینکه یدک کش یولیان 3 موفق به جلوگیری از غرق شدن لنج سانحه دیده نشد اضافه کرد: یک نفر از سرنشینان لنج مغروق به همراه بالگرد به بوشهر اعزام و سایر نجات یافتگان توسط یدک کش یولیان3 به جزیره خارک منتقل شدند.
رییس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در پایان یادآور شد: اضافه شدن بالگرد به فرآیند عملیات جست و جو و نجات دریایی این اداره کل که از ماه پیش محقق شده تاثیر بسیار زیادی در افزایش سرعت و دقت این عملیات داشت. ک/3 628/539 شماره 119 ساعت 12:59 تمام