۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7182256
۰ نفر
مدیر اجرایی شبکه بازرسی: سامانه شبنم، قاچاق کالا را محدود می کند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 اقتصاد.بازرگانی.شبنم قزوین - مشاور معاون توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی وزارت بازرگانی و مدیر اجرایی سامانه شبنم (شبکه بازرسی و نظارت مردمی ) گفت: سامانه شبنم قاچاق کالا را محدود می کند.
به گزارش ایرنا، جواد اسماعیلی روز یکشنبه در همایش بارکد دوبعدی و شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم ) در قزوین، افزود: هدف از تاسیس سامانه شبنم تقویت امکان سیاست گذاری و کنترل دولت در بخش کالا و خدمات، تسهیل در اجرایی شدن سیاست های ویژه دولت در کنترل بازار، اطمینان مردم از نقش موثر دولت در حوزه کالاها و خدمات است.
وی در این همایش که با حضور اصناف، بازرگانان، مدیران واحدهای تولیدی و واردکنندگان کالا برگزار شد، اظهار داشت: افزایش امنیت و جلوگیری از توزیع کالای قاچاق و جلوگیری از تولید و توزیع کالاهای جعلی از جمله اهداف اجرای این طرح در کشور است.
این مسوول با اشاره به نقش مردم در اجرای طرح شبنم گفت: یکی از اساسی ترین اهداف مورد نظر این طرح، افزایش تعداد بازرسین است به عبارت دیگر در حال حاضر تعداد زیادی بازرس رسمی و افتخاری با سرزدن و بررسی کالاها، موارد غیرمجاز و قاچاق را ثبت و دراختیار مراجع نظارتی قرار می دهند.
مدیر اجرایی سامانه شبنم خاطرنشان ساخت: استفاده از بارکد دو بعدی در سطح جهانی مورد توجه است و امروزه به منظور جلوگیری از جعل برند و قاچاق کالا بسیاری از کشورها از این تکنولوژی پیشرفته استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه، این روش شناسایی با کمترین هزینه انجام می شود، اظهار داشت: با این سامانه هر فرد ایرانی می تواند بازرس و ناظر شورای اصناف کشور باشد.
این مسوول یکی از مشکلات نظام توزیع کشور را کالاهای قاچاق و تقلبی دانست و افزود: مکانیزم دقیقی برای برخورد با این نوع کالاها وجود ندارد و بدون مانع در شبکه توزیع قرار می گیرد.
اسماعیلی اضافه کرد: اگر این طرح نهادینه و مردم بازرس این طرح شوند ، تحول اساسی در مبارزه با واردات کالای قاچاق و تولید کالای تقلبی بوجود خواهد آمد.
مدیر اجرایی سامانه شبنم با تاکید بر حضور پررنگ نمایندگی های استان ها در بازارهای هدف، یاد آور شد: با اتصال این سامانه به مشتری های بزرگ در سراسر کشور امکان زیر پوشش قرار دادن سایر تولیدکنندگان نیز مهیا خواهد شد و این سامانه در مدت زمان کوتاهی جایگاه خود را پیدا خواهد کرد.
7389/616/1448/508 شماره 022 ساعت 11:28 تمام