معاون رییس جمهور: کشور مهیای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها است ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 اقتصاد.هدفمند.یارانه مشهد _ معاون پارلمانی رییس جمهور با بیان اینکه کشور آماده اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها است گفت: اگر این قانون را شامل 10 بخش بگیریم تاکنون 9 بخش آن به انجام رسیده و آماده برداشتن آخرین گام یعنی اجرای آن هستیم.
محمدرضا میرتاج الدینی روز شنبه در نشست ستاد هدفمندسازی یارانه های خراسان رضوی در مشهد با اشاره به اینکه طرح تحول اقتصادی کشور شامل هفت بخش است افزود: هدفمندی یارانه ها مهمترین و اصلی ترین بخش طرح است که حجم و گستره زیادی دارد.
وی اظهار داشت: طی سالهای گذشته فهرست کالاهای مشمول پرداخت یارانه های غیر مستقیم یا پنهان افزایش و مصرف هم با توجه به غیرواقعی بودن قیمت این کالاها افزایش یافت و همچنین قاچاق این کالاها نیز به دلیل فاصله قیمتی آن با کشورهای همجوار شدت گرفت.
معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه سال 84 یارانه مصرف انرژی 65 میلیارد دلار و سهم تولید ناخالص ملی 196 هزار میلیارد دلار بود گفت: میانگین بهره وری و مصرف انرژی در کشور ما یک به سه بود، به این معنا که به ازای هر یک دلار مصرف انرژی سه دلار عاید کشور می شد در حالی که این رقم در جهان بیش از 10 دلار است و در کشورهای دانمارک، انگلیس ، ژاپن و ترکیه به ترتیب 37،27و 24 و 10 دلار است.
وی افزود: از سال 84 تاکنون میزان یارانه مصرفی انرژی در کشور افزایش یافت و امسال به یکصد میلیارد دلار رسید در حالی که سهم تولید ناخالص ملی امسال 460 هزار میلیارد دلار بود.
میرتاج الدینی با بیان اینکه نظام یارانه ای موجود عامل اخلال در اقتصاد کشور اعم از تولید، سرمایه گذاری و مصرف است گفت: در این نظام پرداخت قیمت تمام شده مهمترین عامل برای سرمایه گذاری و مصرف محسوب می شود.
وی افزود: این شرایط اعم از تولید کالاهای کم مصرف و نیز مصرف بی رویه موجب انحراف سرمایه گذاری شده و این ریشه انحراف در غیرواقعی بودن قیمت انرژی است.
معاون رییس جمهور مصرف انرژی در اقتصاد کشور را بالا ارزیابی و بیان کرد: برای هر واحد تولید ناخالص داخلی در کشور هشت برابر ژاپن و پنج برابر آمریکا انرژی مصرف می کنیم در عین آن که مصرف بالای انرژی تبعات دیگری از جمله آلودگیهای زیست محیطی و هوا و مانند آن را نیز در پی دارد.
وی با بیان اینکه پرداخت یارانه ها در دنیا معمولا به دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد ادامه داد: هدف از پرداخت یارانه اجرای عدالت اقتصادی، رفع فقر و تبعیض، حمایت از تولید ملی و ثبات اقتصادی است و این مهم فقط از طریق پرداخت یارانه به صورت مستقیم امکانپذیر است.
میرتاج الدینی با اشاره به اینکه در کشورهای اروپایی بین 18 تا 33 درصد بودجه از محل یارانه انرژی محقق می شود اظهار داشت: طی پنج سال اخیر در ایران بیشترین میزان بودجه کشور به یارانه ها اختصاص یافت که با پرداخت یارانه به صورت مستقیم علاوه بر مدیریت در مصرف، در توزیع آن نیز بحث عدالت محقق می شود.
وی با تاکید بر اینکه هدفمندی یارانه ها مورد اجماع همه کارشناسان اقتصادی و سیاستمداران از جمله دولتهای گذشته بوده است گفت: فقط به دلیل واهمه از تبعات اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها به خصوص تورم و نداشتن راهکارهای جبرانی تبعات ناشی از اجرای این طرح، آن را به اجرا در نیاوردند.
او تصریح کرد: دولتهای نهم و دهم علاوه بر ارایه راهکارهای جبرانی برای پرداخت نقدی یارانه ها با کنترل و نظارت جدی بر بازار، قدرت خرید مردم را حفظ کرده و از بروز تورم در اثر اجرای این قانون جلوگیری کرده است.
معاون رییس جمهور گفت: در واقع با اجرای این قانون که به صورت پلکانی و مرحله به مرحله است 250 هزار میلیارد ریال از این محل آزاد می شود که دولت می تواند آن را جهت توسعه زیرساختها و بهبود و رونق اقتصادی و آبادانی کشور هزینه کند.
معاون امنیتی و انتظامی استاندار خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: طی یک ماه و نیم گذشته 166 جلسه درخصوص هدفمندسازی یارانه ها در استان برگزار شد و برای اجرای این قانون آمادگی کامل وجود دارد.
محمد غفاری افزود: برای همه بخشها اعم از حمل و نقل و بازار و مانند آن بسته بندی حمایتی تهیه شده است.
2713/1654/659 شماره 005 ساعت 08:29 تمام