۱ اردیبهشت ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7147716
۰ نفر
عظیم ترین پمپ نفتی کشور توسط محققان دانشگاه تبریز ساخته شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/02/01 علمی آموزشی.داخلی.دانشگاهی.پمپ نفتی تبریز- عظیم ترین پمپ نفتی کشور توسط محققان دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد.
مجری این طرح پژوهشی روز چهارشنبه به ایرنا گفت: با بومی کردن تکنولوژی ساخت پمپ گریز از مرکز BB2 امکان تامین نیاز کشور به این محصول در داخل فراهم می شود.
میربیوک احقاقی، با بیان اینکه این پمپ برای مصارف خطوط لوله پالایشگاه، پتروشیمی و واحدهای صنعتی تولید گاز و استخراج در دریا کاربرد دارد، اظهارداشت: با این پمپها می توان انواع هیدروکربنها، نفت خام و آب دریا را پمپاژ کرد.
وی افزود: جنس قطعات هیدرولیکی این پمپها نسبت به سیال مورد پمپاژ از فولاد ضدزنگ و جنس محور از فولادهای آلیاژی برای استفاده در دورهای 960rpm, 1450rpm و 2900rpm پیش بینی شده است.
احقاقی با بیان اینکه در این پمپها از انواع پروانه های تک مکشه و دومکشه در حالت یک طبقه و دوطبقه استفاده شده است، خاطرنشان کرد: طراحی این پمپها با ظرفیت آبدهی تا 10 هزارمترمکعب درساعت و ارتفاع تا 600 متر صورت گرفته است.
وی گفت: کشورهای صاحب این تکنولوژی از فروش اینگونه پمپها که در صنعت نفت به شدت مورد نیاز است، امتناع می کنند و به دلیل نیاز کشور، این پمپ ها برای اولین بار طراحی و به کمک واحدهای صنعتی موجود منطقه نمونه هایی از آن ساخته و مورد تست و تایید قرار گرفت.
به گفته وی، قیمت خارجی هر دستگاه از پمپ BB2 بالغ بر 200 هزار دلار می باشد که نوع داخلی آن با همان کیفیت و با بهایی کمتر از 50 درصد در داخل کشور تولید شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه تبریز افزود: طراحی و ساخت نمونه ان پمپها حدود سه ماه به طول کشیده و در حال حاضر سه دستگاه از آن تولید و به مراکز موردنظر شرکت نفت تحویل شده است.
احقاقی رفع وابستگی به خارج از کشور، بهای پایین، تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و حرکت در راستای استقلال و خودکفایی را از جمله مزایای ساخت این پمپها عنوان کرد و گفت: با فراهم شدن زمینه برای تولید این نوع پمپ ها در داخل کشور، زمینه اشتغالزایی نیز فراهم خواهد شد.
بر پایه این گزارش، طراحی و ساخت پمپ گریز از مرکزBB2 توسط احقاقی عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با همکاری مهندسین و کارشناسان شرکت صنایع پمپ سازی نویدسهند و گروه پمپ ایران مستقر در شهرک صنعتی شهید سلیمی انجام شده است.
میربیوک احقاقی، دارای مدرک دکترای مهندسی مکانیک با گرایش توربورماشین بوده و با دارا بودن 22 سال سابقه در دانشگاه تبریز، دروس ماشین های دوار و توربوماشین را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی تدریس می کند.
انتشار بیش از 10 مقاله در مجلات معتبر خارجی (ISI( و داخلی و ارایه چندین مقاله در همایش بین المللی و ملی از جمله دیگر فعالیتهای علمی پژوهشی وی به شمار می رود.
8120/587 شماره 112 ساعت 13:14 تمام