۲۴ مهر ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7139044
۰ نفر
یک متخصص: کشیدگی عضلانی شایعترین علت کمردرد است ...............................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 24/07/1390 اجتماعی.پزشکی.کشیدگی عضلانی.کمردرد مشهد _ استادیار گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کمردرد ناشی از کشیدگی عضلانی شایعترین نوع کمردردها است.
دکتر "فرزاد امیدی کاشانی" روز یکشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این نوع درد کمر ممکن است بطور ناگهانی و یا به دنبال یک حرکت در ناحیه تحتانی ایجاد شود.
وی گفت: این نوع کمردرد با مصرف داروهای ضدالتهاب طی مدت دو تا سه هفته بهبود می یابد.
عضو مرکز تحقیقات ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در این نوع کمر درد نیازی به استراحت مطلق نمی باشد و بیمار با انجام فعالیتهای سبک روزانه می تواند زودتر به سلامتی باز گردد.
وی بروز فتق دیسک بین مهره ای را از دیگر انواع کمر درد عنوان و بیان کرد: در این نوع از کمردردها بیمار با علائم گزگز یا مور مور شدن در اندام تحتانی، ضعف عضلانی و درد در ناحیه پا مواجه است.
او با بیان اینکه کمر درد دومین علت شایع مراجعه به کلینیکهای درمانی به شمار می رود اظهارداشت: هر فرد ممکن است چهار تا پنج بار در سال به این عارضه مبتلا شود. وی برداشتن نادرست اجسام و استفاده از کمر به جای زانو، بلندی قد، چاقی، شغلهای سنگین، ‌حمل بار، عوامل ژنتیک و ورزش نکردن را از عوامل مهم بروز کمردرد عنوان کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: پزشکان با توجه به علائم بالینی می توانند به نوع کمر درد بیمار پی ببرند و روشهای تشخیصی از جمله MRI و یا سی.تی.اسکن تنها در زمانهایی که نیاز به عملهای جراحی است مورد استفاده قرار می گیرند.
وی گفت: 80 تا 90 درصد کمردردها بدون نیاز به درمانهای تخصصی و جراحی بهبود می یابند بطوری که اغلب کمردردها با انجام روشهای مراقبتی و درمانی ساده بهبود یافته و نیازی به عمل جراحی ندارند.
این پزشک متخصص افزود: در 10 تا 15 درصد موارد بیماران مبتلا به فتق دیسک بین مهره ای شدید و یا وجود تومور در کمر و یا بر اثر ضربه به کمر در تصادفات، نیاز به عملهای جراحی وجود دارد.ک/3 7487/664