بخش هایی از جنگل های منطقه کجور بر اثر شیوع آفت، کاملا آسیب دید ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/04/11 اقتصاد.جنگل.کجور.مازندران نوشهر - مسوول گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران گفت: بخش هایی از مناطق جنگلی کجور در جنوب شهرستان نوشهر بر اثر نوعی آفت به طور کامل آسیب دیده است.
یزدانفر آهنگران روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از این آفت گیاهی با عنوان پروانه ابریشم باف ناجور نام برد و افزود: جنگل های ناصرآباد، جاده میخ ساز، زانوس، اسلام آباد و خوشل از جمله مناطقی جنگلی آفت زده در این بخش هستند.
وی بدون ذکر مساحت منطقه آفت زده ، اظهار داشت : شدت آفت زدگی به حدی است که جنگل ها از یال کوه ها تا نزدیک باغهای روستائیان به طور کامل درگیر بیماری شده و صد درصد درختان لخت و برگ ریخته شده اند.
آهنگران خاطرنشان کرد: ما از حدود10 روز قبل متوجه بروز آفت شدیم ولی به نظر می رسد شروع این آفت زدگی از اواسط خرداد باشد.
مسوول گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران درباره علت طغیان آفت در جنگل های کجور نوشهر گفت: آفت پروانه ابریشم باف ناجور اغلب در جنگل های تنک و مخروبه هر چند سال یک بار طغیان می کند وی ادامه داد : این آفت، حشره ای گرمادوست است و امسال نیز تا اواخر خرداد هوای منطقه گرم بود و اکنون بررسی هایی به منظور تاثیر کاهش دما در اواخر خرداد و اوایل تیر براین آفت، آغاز شده است .
آهنگران تصریح کرد : آفت ابریشم باف ناجور می تواند اغلب درختان را آلوده کند و مختص یک یا چند گونه خاص نیست و صدها میزبان دارد.
وی در مورد اقدامات انجام شده برای مبارزه با این آفت گفت: برای کنترل مکانیکی آفت که یکی از روش های مبارزه است تقاضای اعتبار شده است که در صورت تخصیص اعتبار فعالیت های لازم برای مبارزه با این آفت آغاز می شود.
جنگل های هیرکانی در شمال ایران 9/1 میلیون هکتار وسعت دارد و بیش از 30 آفت در آن شناسایی شده است. ک/3 7517/621/402/508 شماره 038 ساعت 11:51 تمام