۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7108243
۰ نفر
تقویم کوچ عشایر ،طرحی که هرگز اجرا نشد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/02/13 اقتصاد.منابع طبیعی.عشایر شهرکرد- رعایت تقویم کوچ برای جلوگیری از کوچ زودهنگام خانوارهای عشایری از مناطق قشلاقی به ییلاقی و بالعکس برغم تدوین کشوری و منطقه ای هرگز اجرا نمی شود.
به گزارش ایرنا،براساس آمار، هم اینک 80 میلیون واحددامی درمراتع کشور چرا دارد درحالی که ظرفیت مراتع 37میلیون واحد دامی است وبه عقیده کارشناسان کوچ زودهنگام معضل فقر پوشش گیاهی مراتع را دوچندان می کند.
اگرچه زمان کوچ بهاره عشایر هم مرز در نشست مشترک کارشناسان مراتع چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس، خوزستان، اصفهان و کهگیلویه و بویر احمد درسال جاری اول خرداد ماه تعیین شد،اما هم اینک برخی خانوارهای عشایری زودتر از موعد به ییلاق آمده اند.
درآن نشست که اواخر سال گذشته درشهرکرد برگزار شد،تدوین 'تقویم کوچ 'و' تشکیل پاسگاههای مشترک کنترل پروانه چرای دام ' در استانهای هم مرز مورد توافق گرفت.
براساس گزارش های دریافتی بسیاری از خانوارهای عشایری با حمل دام بوسیله کامیون پیش از تاریخ اعلام شده به مناطق ییلاقی چهارمحال وبختیاری کوچ کرده اند.
کارشناسان آگاه بروزخشکسالی به لحاظ کاهش بارندگی و کمبود آب درمناطق قشلاقی را علت کوچ زود هنگام عشایر می دانند، این درحالی است که 'عسگر علیزاده ' کارشناس ارشد دفتر فنی مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در همایش 'مدیریت چرا و کنترل کوچ' که امسال در شهرکرد برگزارشد،به خبرنگار ایرنا افزود: طرح تدوین تقویم کوچ وکنترل پروانه چرا در برنامه این سازمان قرار گرفته و بطور جدی بر اجرای آن نظارت خواهد شد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری دراین باره به خبرنگارایرنا گفت: زمان کوچ عشایر به مناطق ییلاقی اول خردادماه اعلام شده است و هرگونه کوچ زودهنگام تعقیب و با متخلفان برخورد خواهد شد.
علی محمدمحمدی افزود: درتمامی گلوگاه های ورودی استان پاسگاه های کنترل کوچ مستقر است و شناسایی وبرخورد با عشایرکوچنده ازطریق جابجایی دام با کامیون در دست اقدام است.
وی گفت: کوچ زودهنگام خانوارهای عشایری باعث تعلیف زودرس گیاهان و تشدید فقر مراتع خواهد شد.
همه ساله بخش زیادی از 19 هزار خانوار عشایری چهارمحال و بختیاری با 5/1میلیون راس دام قشلاق را در خوزستان و ییلاق را در مناطق سردسیری این استان ازجمله کوهرنگ سپری می کنند.
671 شماره 020 ساعت 09:51 تمام