۲۹ اسفند ۱۳۷۳،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7017893
T T
۰ نفر
دولت سودان در نظر دارد تورم را به 10 درصد برساند .
# تهران - خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/73 وزیر دارائی سودان اعلام کرد: دولت در نظر دارد میزان تورم رااز سطح کنونی 80 درصد به 10 درصد تا سال 1998 میلادی برساند .
به گزارش خبرگزاری فرانسه از خارطوم / محمد خیر زوبیر گفت : بااجرای یک برنامه اقتصادی سه ساله میزان تورم کنترل و رشد اقتصادی سودان در سطح سالانه 8 درصد حفظ خواهد شد .
وی در کنفرانسی که از سوی وزارت دارایی برگزار شد / به نقش بخشهای سنتی در این برنامه اشاره کرد و افزود دربرنامه اقتصادی -98 1995 اولویت با بخش صنعت است .
وی گفت برنامه اصلاحات اقتصادی که در سه سال گذشته در سودان اجراشد/مورد تایید صندوق بین المللی پول بودوبه بخش کشاورزی اولویت داده بود .
روزنامه ال انگاز ال وطنی چاپ خارطوم به نقل از زوبیر نوشت : برنامه اصلاحات اقتصادی 98 - 1995 ارزش صادرات سودان را سالانه به 5/1 میلیارد دلار خواهد رساند . با اجرای این برنامه هزینه های دولت به کمتراز15درصد ارزش درآمد ملی خواهد رسید .
وزیر دارایی سودان گفت : سوبسیدهای مستقیم کالاها حذف خواهد شد اما سوبسیدهای غیر مستقیم برای کالاهای اساسی باقی می ماند .
تاکنون سوبسید بسیاری از کالاها نظیر بنزین و نان در سودان حذف شده است . هفته گذشته دولت درنظر داشت بدون اعلام قبلی بهای شکر را دو برابر کند / اما این اقدام را تا اعلام نتایج انتخابات به تاخیر انداخت .
دولت سودان میزان تورم را در حال حاضر 80 درصد اعلام کرده است / اما سطح قیمتها در بازار نسان می دهد که میزان تورم بیش از چهار سال گذشته و در بالاتر از 400 درصد می باشد .
هنگامی که ژنرال عمر بشیر در سال 1998 در سودان به قدرت رسید ارزش هر دلار امریکا در بازار سیاه برابر با 12 لیره سودانی بود که اکنون به 600 تا 630 لیره رسیده است .
ارزش برابری رسمی در حال حاضر معادل 495 تا497 لیره سودان برابر یک دلار امریکا است .

سرخط اخبار اقتصاد