فروش گندم ارزان امریکا به چین در بحبوحه جنک تجاری دو کشور # نیویورک خبرگزاری جمهوری اسلامی 19/11/73 امریکا در رقابت با متحدان اروپایی خود در فروش گندم به چین اعلام کرده است که با پرداخت سوبسید گندم ارزان بیشتری در اختیار پکن قرار خواهد داد.
این اقدام در شرایطی انجام می شود که واشنگتن در ابتدای هفته جاری با اعلام تصمیم خود برای اعمال تحریمهای اقتصادی علیه پکن در مسیر ایجاد یک جنک تجاری عمده امریکا و چین حرکت کرده است .
روزنامه نیویورک تایمز روز (چهارشنبه ) به نقل از مقامهای رسمی دولت کلینتون نوشت امریکا ترجیح می دهد که بجای اجازه دادن به کشاورزان اروپایی برای بدست اوردن سهم بیشتری در بازار چین میزان فروش گندم به پکن را از طریق پرداخت سوبسید بالاببرد.
این حرکتی در مسیر حفظ منافع تولیدکنندگان و تجار امریکایی است که با وجود تلاش واشنگتن برای به راه اوردن شریک تجاری عمده خود از طریق اعمال تعرفه های سنگین تجاری انجام می شود . دولت کلینتون روز شنبه اعلام کرد در صورتیکه دو کشور در مورد اختلاف خود در زمینه تولید و توزیع غیر مجاز نوارها و دیسکهای صوتی و تصویری و نرم افزارهای کامپیوتری تا تاریخ 7 اسفند ماه 73 به توافق نرسند بر حدود یک میلیارد دلار از یک سری از کالاهای صادراتی چین به امریکا 100 درصد تعرفه گمرکی اعمال خواهد کرد.
دولت پکن نیز تهدید کرده است که دست به اقدامهای تلافی جویانه بر روی صادرات کالاهای امریکایی و فعالیت خودروسازان امریکایی در این کشور خواهد زد . با این وجود دو طرف پذیر فته اند که مذاکرات خود را هفته اینده در پکن از سر بگیرند.
اقدام جدید کاخ سفید به این معنی است که چین برای خرید جدید گندم خود به میزان یک میلیون تن متریک در مقایسه با خرید از بازارهای بین المللی 20 میلیون دلار کمتر خواهد پرداخت .
میکی کانتور نماینده تجاری امریکا در توجیه سیاستهای دوگانه دولت کلینتون در مقابل پکن گفته الست این موضوع شاید عجیب منظر برسد اما برای حفظ منافع کشاورزان امریکایی صورت گرفته نه چینیها".
نیویورک تایمز می نویسد فروش گندم به چین از طریق پرداخت سوبسید سئوالهایی را در میان این گروههایی که معتقدند سیاستهای دولت امریکا غیر ثابت و دائما در حال تغییر است بوجود اورده است انها می گویند تحریمهایی که روز شنبه اعلام شد در صورت اجرا از طریق کاحش تعرفه ها و اعطای امتیازهای تجاری در بخشهای دیگر خنثی خواهد شد.
امریکا از ماه ژوئیه گذشته که با فروش سه میلیون تن متریک گندم به چین از طریق پرداخت سوبسید موافت کرد و تا این زمان در موارد مختلف دیگری این سیاست را دنبال کرده است . وزارت کشاورزی امریکا اجازه دارد که در سال جاری تا مبلغ 800 میلیون دلار برای فروش ارزان گندم بپردازد.
بر اساس بودجه جدید پیشنهادی دولت این سقف تا مبلغ 959 میلیون دلار درسال افزایش خواهد یافت .
گروههای مختلف کشاورزی و نمایندگان ایالتهای غله خیز و وزارت کشاورزی امریکا سالها است با این استدلال که دیگر دولتهای رقیب برای فروش غلات خود در بازارهای جهانی سوبسید پرداخت می کنند خواستار اعمال این روش از سوی واشنگتن هستند.

سرخط اخبار اقتصاد