۴ آبان ۱۳۷۳،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7009912
۰ نفر
نجات صنعت درگروی افزایش تولیدات داخلی است .
# تهران خبرگزاری جمهوری اسلامی 4/8/73 مهندس محمدرصا نعمت زاده وزیر صنایع طی سخنانی در جلسه کمیته پشتیبانی سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران نجات صنعت کشوررادر گروی افزایش تولیدات داخلی دانست و افزود .. مسایل تولید باید به صورت میان مدت و دراز مدت مدنظر قرارگیرد و از اتخاذ سیاستهای روزمره به شدت پرهیز شود .
به نوشته نشریه گسترش صنعت سنگین وزیر صنایع در این جلسه اصافه کرد .. دولت برای حداکثر استفاده از سرمایه های ملی به یک بازوی اجرایی قوی در صنعت نیازمند است .
مهندس نعمت زاده همچنین با اشاره به بحث خصوصی سازی گفت .. بحث انحصار دارای جنبه های متفاوتی است که باید با اجتناب از جنبه های منفی ان وبا تفکر و طراحی دقیق زمینه بروز جنبه های مثبت ان فراهم شود .
وی افزود .. برای تامین هزینه های ارزی بخش صنعت در تصویر کلان ارزی کشور سه میلیارد دلار اختصاص یافت که یک میلیارد دلار ان به صورت ارز شناور و دومیلیارددلاردیگر از طریق صادرات تامین می شود.
وی اصافه کرد .. در نهایت باتصویب 900 میلیون دلار ارزشناور بخش صنعت 500 میلیون دلار به وزارت صنایع و 400 میلیون دلار به وزارت صنایع سنگین تعلق گرفت .
نشریه مذکور به نقل از وزیر صنایع نوشت .. در وزارت صنایع بیش از 300 میلیون دلار گشایش اعتبار شده که بیشتر ان در زمینه کالاهای اساسی از قبیل پودر لباسشویی س موادشوینده س روغن نباتی س لاستیک کامیونهای سنگین ارد و لبنیات بوده است .
وی افزود .. سیاست وزات صنایع حمایت از سازندگان اتومبیل و صنایع سنگین خودرو از قبیل لودر س کامیون و اتوبوس و نیز کالاهای اساسی مثل پودر س روغن نباتی س لاستیک و شوینده ها است .
به نوشته این نشریه ..درجلسه مذکور مهندس سید ابوالحسن خاموشی قائم مقام ریاست هیت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز طی سخنانی صمن تشریح استراتژی این سازمان گفت .. با توجه به سیاست خصوصی سازی با اصلاح ساختار سازمان به سمت رسالت خود یعنی گسترش و نوسازی و واگذاری واحدهای تولیدی وصنعتی تحت پوشش به بخش خصوصی گام بر می دارد .
وی افزود ..استراتژی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در درجه اول کاهش با بهره برداری در مجموعه و توجه به امر خصوصی سازی است .
مهندس خاموشی در مورد طرحهای نیمه تمام سازمان گسترش گفت .. در این زمینه تکمیل طرحهای نیمه تمام نظیر طرح بزرک کشتی سازی و نورد و لوله اهواز در راس اقدامات سازمان قرار دارد .
همچنین در مورد طرحهای جدید فعالیتهایی در جهت ایجاد واحدهای مهندسی س بهره برداری از سخت افزارها و سرمایه گذاریهای گذشته با بخش خصوصی انجام گرفته است .
وی ایجاد واحدهای مهندسی بازرگانی را از جمله اقدامات انجام شده در سازمان گسترش برای افزایش بهره وری واحدهای تولیدی ذکرکرد و افزود .. این واحدها به منظور استفاده از توانایی های داخل س کاهش ارزبری ووابستگی به منابع خارجی س ایجادشده اند که وظیفه انهامهندسی کردن و سفارش و تامین قطعات برای واحدهای تولیدی است .
قائم مقام ریاست هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهمترین اهداف شرکتهای تحت پوشش این سازمان را ارتقاء کیفیت ذکر کرد و افزود .. در حال حاصر مرحله افزایش تولید پشت سرگذاشته شدو در بهره برداری از امکانات موجود مشکلی وجود نداردبدین ترتیب برای حفظ و توسعه بازار باید با توجه به گرایشی که دربازاهای بین المللی و داخلی نسبت به تولیدات کشور وجود دارد کیفیت محصولات صنعتی را افزایش داد تا بتوان در این بازارها نفوذکرد.

سرخط اخبار اقتصاد