۲۴ بهمن ۱۳۷۴،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7006261
۰ نفر
شرکتهای اب و فاضلاب روستایی تاسیس می شود # تهران خبرگزاری جمهوری اسلامی 24/11/74 به منظور نگهداری ، بهره برداری ، توسعه و ایجاد تاسیسات مربوط به اب اشامیدنی روستاها ، شرکتهای اب و فاضلاب روستایی از ابتدای سال 75 در مراکز استانها تاسیس می شود.
میریوسف نجیبی مدیر کل مهندسی بهداشت وزارت جهاد سازندگی روز سه شنبه با اعلام این مطلب گفت : در حال حاضر 30 هزار روستا دارای اب لوله کشی هستند و ارزش فعلی سرمایه گذاری مربوط به آن ، بیش از 2400 میلیارد ریال است .
وی با بیان اینکه سالانه یک میلیارد مترمکعب اب بین روستائیان توزیع می شود اظهار داشت : حدود 30 درصد هزینه های تامین اب روستاها توسط خود روستائیان تامین می گردد.
نجیبی گفت: این اداره کل برای کاهش فاصله برخورداری از مزیت اب اشامیدنی بین شهر و روستا تلاش زیادی کرده به گونه ای که این اختلاف از 40 درصد در اول پیروزی انقلاب اسلامی به 12 درصد در حال حاضر تقلیل یافته است .
وی افزود : مطالعه و اجرای طرحهای تامین اب اشامیدنی روستاها به صورت مجتمع با اعتباری معادل 100 میلیارد ریال از سال 70 شروع شده و در در طول برنامه پنجساله دوم 180 مجتمع ابرسانی ایجاد خواهد شد.
مدیر کل مهندسی بهداشت وزارت جهاد سازندگی اظهار داشت : اعتبارات سال جاری این اداره کل 120 میلیارد ریال و در سال اینده 200 میلیارد ریال است .
به گفته نجیبی تامین اب اشامیدنی سالم به عنوان پایه اصلی تامین بهداشت بوده و در پیشگیری از ابتلا به بیماریها و کاهش هزینه های درمانی نقش اساسی دارد.
قانون تشکیل شرکتهای اب و فاضلاب روستایی در پنج ماده، اذر ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

سرخط اخبار اقتصاد