۱ آذر ۱۳۷۴، ۰:۰۱
کد خبر: 7000656
T T
۰ نفر
اداره بزرگترین کارخانه ذوب اهن قزاقستان به یک شرکت انگلیسی سپرده شد # الماتی -خبرگوزاری جمهوری اسلامی 1/9/74 دولت قزاقستان اداره بزرگترین کارخانه ذوب اهن این کشور را پس از دو بار دست به دست شدن میان دولت الماتی و دو شرکت خارجی /برای سومین بار و اینبار به یک شرکت انگلیسی سپرد.
نعمت جان اسینقرین معاون اول نخست وزیر قزاقستان صبح چهارشنبه در تلویزیون این کشور گفت که اداره کارخانه بزرک ذوب اهن قره قنده مطابق قرار دادی که شنبه این هفته به امضا رسید به شرکت انگلیسی / اسپات انترنشنال/ واگذار شده است.
وی درباره جزئیات قرار داد سخنی نگفت.
عموم کارخانه هاو واحدهای تولیدی قزاقستان در جریان گذر این کشور از اقتصاد متمرکز به اقتصاد بازار اینک با رکودی چشمگیر در تولید مواجه اند و دولت که تنگدست است ترجیح می دهد برای اینکه این واحدها را به سود دهی برساند اداره انها را به شرکتهای خارجی بسپارد.
دولت الماتی پیش از این و در فاصله ماه های اردیبهشت تاابانماه امسال اداره بزرگترین کارخانه ذوب اهن قزاقستان رابار اول به یک شرکت مشترک قزاقی واتریشی و بار دیگر به یک شرکت امریکای واگذار کرده بود که چون هر دو شرکت به گفته دولت نتوانستند از عهده تعهدات خود بر ایند/ قرار داد خود را با انها فسخ کرد.
سهم کارخانه ذوب اهن قره قنده در تولید ناخالص داخلی قزاقستان معادل 10 درصد است و 30 هزار کارگر دارد.
معاون اول نخست وزیر قزاقستان سه شنبه شب درتلویزیون این کشور گفت که شرکت انگلیسی اسپات انتر نشنال متعهد شده است تا سال اینده 30 درصد به میزان تولید کارخانه ذوب اهن قره قنده بیفزاید.
اسینقرین همچنین گفت که سه شرکت دیگر دولتی قزاقستان شامل یک کارخانه تراکتورسازی / یک معدن ذغال سنک و نیزیک معدن سرب و روی نیز بزودی به شرکتهای خارجی واگذارخواهد شد.
۰ نفر