مردم هرمزگان قادربه تهیه ماهی و میگو به قیمت مناسب نیستند # بندرعباس - خبرگزاری جمهوری اسلامی 14/8/74 علیرغم صید سالانه 80 هزارتن انواع ابزی در استان هرمزگان مردم این استان قادر به تهیه ماهی و میگو باقیمت مناسب نیستند.
هم اکنون یک کیلو گرم ماهی پرمصرف مانند سرخو/ شیر و هامور به ترتیب هشت هزار/هفت هزارو500 و سه هزارو 500 ریال دربازار عرضه می شود.
همچنین هر کیلو گرم میگو تازه بین هفت تابیست هزار ریال در بندرعباس به فروش میرسد وقیمت نوع مرغوب و خشک شده ان بین سی تاچهل هزار ریال در نوسان است .
بالا بودن نرخ ماهی و میگو دربندرعباس درحالی است که هم اکنون زمان صید اکثر ابزیان خوراکی است .
یک فروشنده ماهی درخصوص علت گرانی ماهی گفت فروشنده های عمده ماهی را دراختیار خرده فروش ها قرار نمی دهند وان راباقیمت بالاتربه سایر شهرهای کشور منتقل می کنند.
وی افزود قیمت ماهی از زمان صید تامصرف سه مرحله راطی می کند و صیاد عمده فروش و خرده فروش هر کدام بین 15 تا 20 درصد بابت سود به ان اضافه نمایند.
یک شهروند بندرعباسی می گوید مسوولان باید درکار توزیع نظارت داسته باشند تامردم حداقل ازمزایای این دریا بهره مند گردند.
یک شهروند دیگر نیز می گوید شیلات درسالحاری چندبار قیمت تن ماهی را بالابرده و این برای مردم جنوب که سالها ازماهی استفاده کرده اند نگران کننده است .
تنی چند از صیادان گرانی ابزار و ادوات صید /دستمرد بالای ملوانان و هزینه های نگهداری لنج های صیادی رااز عوامل گرانی ماهی عنوان مس کنند.
مدیر کل شیلات هرمزگان دراین باره گفت از سال 66 کار جمع آوری وفروش ماهی و از سه سال پیش نیز میگو از شیلات جدا شده و در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است .
علیرضا مهدوی افزود شیلات تنها درمدیریت ذخائر نقش دارد و صیادان را درزمینه زمان / مکان / ابزار و روشهای صید راهنمایی می کند.
وی گفت مردم این استان تمایل به مصرف ماهی تازه دارند ویکی از دلایل ارسال ماهی به سایر شهرها ناشی از کاهش مصرف ماهی در فصل تابستان دراین استان می باشد .
وی افزود درسالجاری 760 هزار قوطی کنسرو تولید و به بازار عرضه شده است . درسال گذشته نیز 300 تن میگو بانرخ متعادل بین شهروندان بندرعباس توزیع شده است .
حمایت از صیادان درزمینه تامین ادوات صید/ کوتاه کردن دست واسطه ها / جلوگیری از خروج بی رویه ماهی از استان و نظارت برتوزیع و فروش بگفته کارسناسان درکاهش نرخ ابزیان خوراکی نقش حائز اهمیتی دارد.

سرخط اخبار اقتصاد