بحث برسرانتقال نفت اذربایجان به بازارهای جهانی بی نتیجه ماند # تهران - خبرگزاری جمهوری اسلامی 1/3/74 استانبول - خبرگزاری فرانسه بگفته منابع کنسرسیومی از شرکتهای نفتی که قرار است از نفت خام اذربایجان در دریای خزر بهره برداری کنند ، این کنسرسیوم روز یکشنبه نتوانست در مورد نحوه انتقال نفت خام اذربایجان به بازارهای جهانی تصمیم گیری کند ولی انتقال ان از طریق ایران را منتفی دانسته است .
انتظار می رود که در ابتداتا سی ماه تولید نفت دریای خزر80 هزار بشکه در روز باشد.
انتقال نفت از طریق جمهوری جنک زده چچن به بندر / نووروسیسک / روسیه در دریای سیاه ، بندر / باتومی / گرجستان در دریای سیاه یا از طریق ایران به خلیج فارس سه راهی بود که برای رساندن نفت اذربایجان به بازارهای جهانی مطرح شده بود .
منابع یادشده به طور خصوصی گفتند: اعتراضات شرکتهای امریکایی باعث شد تا کنسرسیوم از پیشنهاد انتقال نفت اذربایجان از طریق ایران منصرف شود. بگفته این منابع ، احتمال می رود ظرف سه ماه اینده تصمیمی در این مورد گرفته شود هرچند که هنوز برنامه ای برای برگزاری اجلاس دیگر پیش بینی نشده است .
یک منبع به خبرگزاری فرانسه گفت :" بنادر باتومی و نووروسیسک هرکدام محاسن و معایبی دارند." کنسرسیومی که برای اجرای این طرح 5/7 میلیارد دلاری تشکیل یافته شرکتهای نفتی / سوکار /، / بریتیش پترولیوم /، / اموکو / ، /پنزویل/، / رامکو/، / یونوکال ، / استاتویل / ، / مک درموت /، / دلتا / ، / اگزان /، / لوک اویل / و / تپائو/ شرکتهای نفتی روسیه و ترکیه را در بر می گیرد.
دولت اذربایجان در باکو سپتامبر گذشته یک قرارداد سی ساله با این کنسرسیوم امضا کرد.

سرخط اخبار اقتصاد