کسری تراز حساب جاری آمریکا در سال 1996 میلادی افزایش پیدا کرد # نیویورک خبرگزاری جمهوری اسلامی 24/12/75 کسری تراز حساب جاری امریکا با وجود کاهش 47/6 میلیارد دلاری در فصل آخر سال 96 ، در کل سال میلادی گذشته 4/11 درصد افزایش پیدا کرد.
آمارهای رسمی منتشره بیانگر آنست که کسری تراز حساب جاری که بیانگر کلیه مبادلات بین المللی امریکا است در سه ماهه چهارم سال 96 به میزان 47/6 میلیارد دلار تقلیل یافته و به 38/41 میلیارد دلار رسید.
با وجود این ، میزان کسری در کل سال میلادی گذشته وضعیت بسیار نامناسبی داشت. کسری تراز حساب جاری با رشدی 4/11 درصدی به سطح 1/165 میلیارد دلار ارتقا یافت که بالاترین میزان کسری از سال 1987 به شمار می رود و همچنین از زمانیکه وزارت بازرگانی آمریکا در سال 1960 شروع به عرضه این شاخص کرد ، دومین وضعیت بسیار نامناسب است.
به نوشته روزنامه وال استریت جورنال عوامل مختلفی در این جریان نقش داشته است. در حالیکه صادرات کالاها و خدمات و درامدهای خارجی امریکا با افزایشی 29/63 میلیارد دلاری به 03/1 تریلیون دلار ارتقا یافت ، میزان واردات با شدت بیشتری گسترش پیدا کرد و به سطح 16/1 میلیارد دلار رسید که 83/72 میلیارد دلار بالاتر از سال 95 بوده است.
این روند در مورد درآمد حاصل از سرمایه گذاریهای آمریکا نیز صادق بوده است . در شرایطی که این درآمدها 24/14 میلیارد دلار رشد داشته و به 9/196 میلیارد دلار ارتقا پیدا کرد ، سود پرداختی به خارجیها بابت سرمایه گذاریهایشان در امریکا به سطح 32/205 میلیارد دلار رسید. این امر موجب شد که کسری ناشی از درامدهای سرمایه گذاری از 02/8 میلیارد دلار سال 95 به سطح 42/8 میلیارد دلار بالا برود.
کسری در درآمد حاصل از سرمایه گذاری بیانگر آنست که خارجیها از سرمایه گذاریهای خود در امریکا بیشتر از سرمایه گذاران امریکایی در خارج منتفع می شوند.
هرچند امارهای رسمی مربوط به سه ماهه چهارم در مقایسه با فصل پیش بهبود نشان می دهد ، اما تحلیلگران اقتصادی معتقدند این امر به آن دلیل بوده است که وضعیت کسری تراز حساب جاری در سه ماهه سوم خراب بوده است.
با این وجود آنها بر این نکته تاکید می کنند که بهبود یافتن اوضاع اقتصادی در اروپا ، ژاپن و کانادا ، شرکای تجاری اصلی واشنگتن ، موجب خواهد شد که میزان صادرات آمریکا طی سال 97 افزایش یافته و تراز حساب جاری بهبود یابد. هرچند که گروهی از کارشناسان نیز این دیدگاه را مطرح می کنند که رشد اقتصادی این کشورها به ان اندازه بالا نخواهد بود که دستاورد عمده ای برای صادرکنندگان آمریکایی در برداشته باشد.

سرخط اخبار اقتصاد