دکتر نوربخش : بالغ بر 8/5 میلیارد دلار تعهدات سررسیدشده پرداخت شد # تهران / خبرگزاری جمهوری اسلامی 16/11/75 رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد : تعهدات سر رسید و پرداخت شده ایران در سال 1996 (11 دی 74 تا11 دی 75) بالغ بر 5 میلیارد و 828 میلیون دلار بود و هیچ تعهد انجام نشده ای باقی نمانده است .
دکتر محسن نوربخش درگفت وگوی اختصاصی باخبرنگار ستاددهه فجر خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت :از اواسط سال 1374 تاکنون بیش از 5 میلیارد دلار خطوط اعتباری میان مدت کلی و یا موردی با اعتبار دهندگان خارجی کشورهای المان ،اسپانیا ،اتریش ،ایتالیا ، بلژیک ، چین و ژاپن منعقد گردیده است .
از این مبلغ بالغ بر 4/2 میلیارد دلار تاکنون برای تامین مالی بیش از 50 طرح استفاده شده است .
وی افزود : خطوط اعتباری میان مدت فقط برای تامین مالی طرحهای نیمه تمام برنامه اول و طرحهای موردنظر در دومین برنامه پنجساله توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور تهیه می گردند و قابل استفاده برای بازپرداخت تعهدات قبلی نیستند. خطوط اعتباری به خودی خود تعهداتی را ایجاد نمی کند ، بلکه به میزان استفاده از انها ، با توجه به تعهدات بازپرداخت اتی بر موازنه ارزی اثر می گذارند .
وی درباره دورنمای استفاده از خطوط اعتباری جدید بانکهای خارجی درسال میلادی جاری ( 12 دی 75 تا11 دی 76) گفت : در حال حاضر بیش از 7/2 میلیارد دلار طرحهای مختلف متقاضی استفاده از خطوط اعتباری میان مدت به بانک مرکزی معرفی شده اند که استفاده از خطوط موجود و یادرحال مذاکره در سال اتی برای انها صرفا در حد سقف تعیین شده در قانون بودجه خواهد بود . به منظور بسط حق انتخاب مجریان طرحها در خصوص کشور سازنده ، در حال حاضر مذاکراتی با بانکهای فرانسوی ، سوئدی ، فنلاندی و کره جنوبی در جریان است .
رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی جمع پرداختهای ایران در سال میلادی گذشته را 15 میلیارد و 800 میلیون دلار اعلام و پیش بینی کرد که مجموع تعهدات بالفعل و بالقوه ایران در پایان سال جاری میلادی ( 11 دی 76 ) به ترتیب حدود 19 و 11 میلیارد دلار خواهد بود .
بازپرداخت اقساط وبهره تعهدات خارجی ایران در سال 1996 بالغ بر 9 میلیارد و 972 میلیون دلار بود.
دکتر نوربخش درباره افزایش ذخایر ارزی ایران درسالهای اخیربه خبرنگار ما گفت: صرفه جویی ارزی و استفاده بهینه از منابع ارزی برای واردات کالاهای موردنیاز با رعایت الویت انها و نیز افزایش نسبی بهای نفت در بازارهای بین المللی در رشد ذخایر ارزی ایران موثر بوده است .
اینک این ذخایر برای تامین هزینه واردات یک سال ایران کافی است .
وی افزود : ذخایر ارزی ایران در سال 1373 به میزان 921 میلیون دلار و در سال گذشته 2 میلیارد و 868 میلیون دلار افزایش یافت. درنه ماهه فروردین تا اذر سال جاری نیز ذخایر ایران 2 میلیارد و 503 میلیون دلار ترقی کرد.
وی گفت: باتوجه به لزوم توزیع صحیح سپرده ها نزد کارگزاران درکشورهای مختلف ، سپرده های نظام بانکی کشور از جمله بانک مرکزی در چارچوب مدیریت بهینه ذخایر ارزی و روابط کارگزاری نزد بانکه ی مختلف از جمله بانکهای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (او.ای.سی.دی.) تودیع گردیده است .
درباره نحوه ارایه پوشش بیمه های دولتی کشورهای اروپایی برای صادرکنندگان کالا به ایران و دورنمای این اقدام در سال میلادی جاری ، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی به خبرنگار ما گفت : بیشتر موسسات پوشش دهنده بیمه صادراتی در سال 1996 سقف تعیین شده راافزایش دادند.اگرچه انها میزان این سقفها را اعلام نمی کنند ، لیکن ارایه پوششهای بیمه ای به میزان بیش از 4/2 میلیارد دلار برای 50 فقره طرح ، نشانه ان است که پوششهای ارایه شده در حد مناسبی است ، به نحوی که ملحوظات مندرج در بودجه را تامین می کند.
وی افزود: این موسسات ، پوششهای کوتاه مدت خود را برای اکثر اعتبارات اسنادی ظرف یک سال گذشته صادر نموده اند .
گفتنی است روزنامه " لوموند " به نقل از " هرالد تریبون " در شماره روز دوشنبه خود نوشت : رییس کل بانک مرکزی ایران در کنفرانس بین المللی اقتصادی که در داووس سویس برگزار شد ، اعلام کرد : " اروپا و ژاپن به رغم تحریم ایران از سوی امریکا ، اعتباری بالغ بر 5 میلیارد دلار در اختیار ایران قرار داده ا ند ".
رادیو فرانسه نیز در گزارشی به نقل از روزنامه " لوموند" چاپ پاریس اعلام کرد: کمتر کارشناسی فکر می کرد که ایران بتواند بحران بدهیهای خارجی را حل کند .
این رادیو افزود : چهار سال پیش بدهیهای خارجی معوقه ایران بالغ بر 11 میلیارد دلار بود . در برابر چنین بحرانی دولت ایران موفق شد تا" اصل مذاکرات دوجانبه " را به طرفهای خارجی خود بقبولاند و بدهیهای معوقه را تا سال 2000 میلادی دوباره زمانبندی کند .
این رادیو اضافه کرد:ارزش ذخایر ایران در بانکهای خارجی از 5 میلیارد دلار در سال 1993 ( چهارسال پیش ) به 8 میلیارد دلار در سال گذشته افزایش یافت. این عوامل مسولان مالی بین المللی را تحت تاثیر قرار داد و چند کشور اروپایی دوباره گرایش سرمایه گذاری خصوصی و دولتی خود در ایران را از سر گرفته اند.
این گزارش می افزاید : وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران بر اساس مصوبات دومین برنامه پنجساله توسعه اقتصادی ، تعهدات ارزی شرکتهای ایرانی را تضمین می کند که این مساله باعث خشنودی طرفهای خارجی ایران شده است .
لوموند در گزارش خود می افزاید : بدون شک اینده روابط ایرلان و امریکا بر اقتصاد ایران بی تاثیر نخواهد بود. این طور به نظر می رسد که در محافل امریکایی سوال در مورد تجدیدنظر در سیاست کنونی در قبال ایران به طور جدی مطرح باشد .
این روزنامه افزود : به هر حال در سالهای گذشته ایران موفق شد که با تحریم امریکا مقابله کند . از جمله قطع خرید نفت از سوی شرکتهای امریکایی تاثیری در صدور نفت ایران نداشته است .
لوموند اظهار نظر می کند که امریکا خواهان توسعه نفوذ خود در اسیای میانه است ، اما نمی تواند نقش فزاینده و راهبردی ایران در این منطقه را نادیده بگیرد ، به خصوص انکه ایران و کشوهای منطقه همکاریهای خود را در زمینه نفت و گاز توسعه داده اند .
در پایان گزارش رادیو فرانسه امده است: روابط اقتصادی ایران و فرانسه در سالهای گذشته افزایش یافت و درسال میلادی 1995 فرانسه سومین شریک تجاری ایران پس از المان و ژاپن بود. بدون شک شرکتهای فرانسوی می توانند به طور فعالتر در ایران حضور داشته باشند .

سرخط اخبار اقتصاد