یک گروه سرمایه گذاری در پی ایجاد اولین موسسه مالی بزرک امریکای لاتین است # نیویورک خبرگزاری جمهوری اسلامی 16/11/75 یک گروه سرمایه گذاری مشتمل بر چیس منهتن بانک امریکا اعلام کرده است که مبلغ 750 میلیون دلار در جهت بدست گرفتن اکثر سهام تعدادی از موسسات مالی امریکای لاتین سرمایه گذاری خواهد کرد.
به نوشته روزنامه وال استریت جورنال این سرمایه گذاری که یکی از بزرگترین سرمایه گذاری بر روی سهام موسسات مالی از جمله تعدادی بانک ، شرکت بیمه و صندوق بازنشستگی خواهد بود ، یکی از اولین تلاشها برای ایجاد شرکت خدمات مالی امریکای لاتین به شمار می رود.
این گروه که شامل شرکت هیکزموس و گروه بلک استون می باشد در حال حاضر دو بانک امریکای لاتین ،" بانکو کونسپسیون " شیلی و " بانکو کانسولیدادو " ونزوئلا ، را خریداری کرده است. این معاملات حدود نیمی از 750 میلیون دلار سرمایه گذاری این کنسرسیوم را به خود اختصاص داده است.
این سرمایه گذاریها قرار است از طریق یک شرکت مشترک تحت کنترل موسسه مالی " اینفسا " مستقر در سانتیاگو شیلی انجام شود. رئیس این موسسه اخیرا اکثریت سهام خود را در " بانکو اوسرونو " ، چهارمین بانک بزرک شیلی ، به بانک اسپانیایی سانتاندر به مبلغ 400 میلیون دلار فروخت.
اینفسا مبلغ 400 میلیون دلار در این شرکت مشترک سرمایه گذاری خواهد کرد. این موسسه در حال حاضر پرویدا ، بزرگترین صندوق بازنشستگی شیلی و همچنین دو شرکت بیمه و موسسات مالی دیگری را در اختیار خود دارد.
شرکتهای امریکایی هیکزموس و بلک استون هریک 100 میلیون دلار و چیس کپیتال ، یک واحد چیس منهتن بانک نیز 75 میلیون دلار سرمایه گذاری می کنند.
نشنال بنک کانادا شریک دیگر این گروه است.
هدف این شرکتها ایجاد اولین موسسه مالی بزرک امریکای لاتین است و ابراز امیدواری شده است که طی مدت 5 تا 10 سال اینده سود سالانه ای بین 25 تا 35 درصدکسب کند.
دست اندرکاران این موسسه می گویند اقتصادهای امریکای لاتین از لحاظ تجاری و سرمایه گذاری مستقیم بطور فزاینده ای به یکدیگر متکی می شوند و لذا مشخص است که به یک موسسه مالی که فراتر از مرزهای یک کشور عمل کند نیاز وجود دارد.

سرخط اخبار اقتصاد