بهای عمده فروشی در آمریکا در ماه اکتبر 4/0 درصد افزایش یافت # نیویورک / خبرگزاری جمهوری اسلامی 22/9/75 بر اساس اعلام وزارت کار امریکا افزایش قیمت انرژی موجب شد که بهای عمده فروشی در امریکا در ماه اکتبر 1996 به میزان 4/0 درصد بالا برود.
در همین حال وزارت کار امریکاتاکید کرده که شاخص محصولات تولیدی اصلی که در ان انرژی و مواد غذایی مستثنی می شود ، در این ماه تنها شاهد یک رشد 1/0 درصدی بوده است.
به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال این شاخص که یک معیار مناسب برای ارزیابی فشارهای تورمی در جامعه است ، در 10 ماه اول سال میلادی جاری تنها 6/0 درصد بالا رفته است.
این در حالی است که شاخص محصولات تولیدی اصلی در سال 1995 یک جهش 6/2 درصدی داشت.
کارشناسان اقتصادی با توجه به امار و ارقام منتشره نرخ تورم در امریکا را بسیار دلگرم کننده خوانده اند.
انها وضعیت کلی اقتصاد را بسیار روشن و در مسیر درست ارزیابی کرده و پیش بینی کرده اند که سیاستگذاران بانک مرکزی امریکا در نشست اینده خود با درنظر گرفتن این شاخص مهم اقدامی در جهت افزایش نرخ بهره به منظور مهار تورم انجام نخواهند داد.
امار وزارت کار امریکا بیانگر انست که در ماه نوامبر کمبود عرضه و پائین بودن سطح ذخایر موجب شد که قیمت عمده فروشی بخش انرژی 3/2 درصد بالا برود. در مقابل شاخص مواد غذایی برای اولین بار از ماه اوریل 1995 تنزل یافت و از یک کاهش 1/0 درصدی برخوردار شد.
تحلیلگران اقتصادی با توجه به کاهش شدید قیمت نفت خام و فراورده های نفتی در بازارهای جهانی در پی ورود نفت عراق به بازار پیش بینی می کنند که شاخص مواد انرژی روندی نزولی پیدا کرده و فشارهای تورمی این بخش نیز بر روی اقتصاد امریکا پایان خواهد یافت.

سرخط اخبار اقتصاد